2024-03-27

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Informacje na temat Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

O autyzmie

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Kolekcja Wakelet dotycząca Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu przygotowała dla nauczycieli, rodziców, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych kolekcję Wakelet: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Proponujemy wybrane pozycje z naszego księgozbioru oraz dostępne na naszej stronie internetowej materiały. Polecamy również zestawienia bibliograficzne rejestrujące literaturę z naszych zbiorów i materiały dostępne online na temat autyzmu i Zespołu Aspergera.

Kolekcja Wakelet jest systematycznie aktualizowana.

Kliknij w obrazek, aby otworzyć kolekcję

Ciemnowłosa kobieta i sześcioro dzieci układają kolorowe duże puzzle na białym stole