2011-02-18

Relacja z otwarcia wystawy "Toruńscy Bibliofile Kopernikowi"

Wystawa „Toruńscy Bibliofile Kopernikowi” jest wynikiem współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu i Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu.
Uroczystość otwarcia odbyła się 16 lutego 2011 r. o godz. 17.00 w Sali wystawowej Biblioteki. Zgromadziła liczne grono toruńskich bibliofilów i ich sympatyków. W tym roku przypada 85. rocznica powstania Towarzystwa i spotkanie zainaugurowało jubileuszowe obchody, które będą przebiegały pod hasłem „Toruńscy Bibliofile swojemu miastu – ludzie i ich dokonania”.
Zebranych gości powitała p. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, Elżbieta Wykrzykowska oraz Prezes Towarzystwa, p. Janina Huppenthal. Dalszą część spotkania wypełniło opowiadanie p. Janiny Mazurkiewicz, wieloletniej kuratorki Muzeum Kopernika w Toruniu o fascynacji postacią Kopernika i wykorzystaniu jego znaczenia dla rozwoju i świetności Torunia. Miłą niespodzianką było rozlosowanie trzech podwójnych zaproszeń na dowolny seans w toruńskim planetarium.
Następnie p. Prezes Janina Huppenthal omówiła materiały zgromadzone na wystawie, podkreślając znaczenie prac autorstwa znakomitego bibliografa dr. Henryka Baranowskiego i p. Janiny Mazurkiewicz. Zebrane eksponaty pogrupowane są tematycznie: wizerunki Mikołaja Kopernika, wydawnictwa Towarzystwa Bibliofilów dotyczące Mikołaja Kopernika, Kopernik jako przedstawiciel epoki Odrodzenia, astronomia – dzieło życia, działalność publiczna Kopernika, dowody kultu i pamięci oraz publikacje cenne, rzadkie, mało znane ze zbiorów członków Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela.
Goście z dużym zaciekawieniem wysłuchali wypowiedzi p. Janiny Mazurkiewicz, a następnie obejrzeli przygotowaną ekspozycję. Wystawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji, ponieważ jak napisała w folderze p. Janina Huppenthal „...jest to temat łączący społeczność Torunia i jak najbardziej wiążący nasze miasto z krajem i światem”.
Wszyscy zainteresowani cennymi zbiorami związanymi z postacią słynnego astronoma mogą zwiedzać wystawę do 4 marca 2011 r. w godzinach pracy Biblioteki. Szczególną zachętę do wizyty mogą stanowić zbliżające się urodziny Kopernika, przypadające 19 lutego.
Serdecznie zapraszamy!

Katalog integro
Jubileusz stulecia
Dostęp do nowości