2018-06-27

Studenci Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bibliotece

9 czerwca gościliśmy w bibliotece studentów kierunku logopedia Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu z Bydgoszczy, filii w Toruniu, na zajęciach zatytułowanych „Biblioteka Pedagogiczna nieodkryta – efektywne wyszukiwanie publikacji z zakresu logopedii”. Warsztaty zostały przygotowane z dodatkowym uwzględnieniem potrzeb zgłoszonych przez wykładowczynię, p. Justynę Pacurę-Syrocką.

Uczestnicy zajęć podczas spotkania zapoznali się z usługami oferowanymi przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu, z podstawowymi zasadami korzystania ze zbiorów, przećwiczyli również korzystanie z katalogu elektronicznego oraz z bazy bibliograficznej artykułów z czasopism, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji dotyczących logopedii. W tym celu posługiwali się wybranymi indeksami, a także budowali strategie wyszukiwawcze, poznali także wybrane deskryptory dotyczące interesującej dla siebie tematyki. Prowadząca zajęcia, p. Marzena Jarocka, przybliżyła nawigację na stronie WWW biblioteki i zademonstrowała miejsce, w którym dostępne są zestawienia bibliograficzne, w tym związane z logopedią.

Podczas przerwy chętne osoby miały możliwość zapisania się do biblioteki, skorzystania z przygotowanego poczęstunku, a przede wszystkim mogły zapoznać się z przygotowaną dla nich przez p. Anetę Moczulską-Banek najnowszą literaturą dotyczącą logopedii i terapii logopedycznej. Książki i czasopisma, wyłożone w sali konferencyjnej, wzbudziły spore zainteresowanie, szczególnie scenariusze zajęć i pozycje metodologiczne.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni przez Anetę Moczulską-Banek i Izabellą Milewską-Wartę do zwiedzenia poszczególnych agend placówki, nawet tych niedostępnych na co dzień dla Czytelników. Dzięki temu wszystkie teoretyczne informacje, przekazane podczas warsztatów, zyskały dodatkowe znaczenie. Studenci przyglądali się pracy nauczycieli bibliotekarzy, bardzo chętnie zadawali pytania - duże zaciekawienie wywołała możliwość przygotowania we współpracy z Biblioteką wystawy okolicznościowej, a także próbowali swych sił w realizowaniu zamówień.