25 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel matematyki w sieci”.
25 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2019/2020 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel matematyki w sieci”. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Uczestniczyć w pracy sieci mogą wszyscy chętni nauczyciele matematyki poszczególnych etapów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
W spotkaniu wzięło udział 12 osób – koordynator, moderatorzy oraz członkowie sieci. Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, będąca jednocześnie koordynatorem sieci „Nauczyciel matematyki w sieci”. Ze względu na obecność nowych członków, pani Elżbieta Kwiecińska przypomniała pokrótce działalność sieci na przestrzeni ostatnich lat (początkowo sieć funkcjonowała pod nazwą „Edukacja matematyczna i nowe technologie” i prowadzona była przez koordynatorkę panią Barbarę Szefler; od 2018 r. nosi obecną nazwę i koordynowana jest przez p. Elżbietę Kwiecińską. Moderatorami z ramienia biblioteki są nauczyciele bibliotekarze: pp. Marzena Jarocka, Izabella Milewska-Warta, Joanna Wosik. Materiały dokumentujące działalność sieci znajdują się zarówno na stronie Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, jak i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu).
Program bieżącego spotkania obejmował: przybliżenie zasad pracy sieci (spotkania stacjonarne i praca na platformie Moodle), ustalenie liczby, terminów, a przede wszystkim tematyki spotkań. Program uwzględniał także możliwości wykorzystania platformy Edupolis w pracy nauczyciela matematyki.
Na początku członkowie sieci zostali poproszeni o wypełnienie deklaracji uczestnictwa, podpisanie wymaganych zgód na publikację wizerunku, a także wypełnili przygotowaną specjalnie dla nich ankietę, w której deklarowali poziom swojego zainteresowania względem proponowanych warsztatów i tematów spotkań. W trakcie dyskusji, która się wywiązała silnie zaakcentowano potrzebę przybliżenia zagadnienia wprowadzania innowacji w szkole (z uwzględnieniem podstaw prawnych), a także oceniania, motywowania, technik uczenia się uczniów.
Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Poprowadziła ją koordynatorka p. Elżbieta Kwiecińska. W trakcie zajęć prowadząca przybliżyła Kujawsko-Pomorską Platformę Edukacyjną EDUPOLIS, która została zaprojektowana specjalnie na potrzeby województwa kujawsko-pomorskiego. Platforma składa się z różnorodnych modułów, umożliwiających zarówno korzystanie z zasobów edukacyjnych, jak i narzędzi i aplikacji przydatnych w pracy nauczycieli i uczniów. Zawartość platformy jest zgodna z podstawą programową przeznaczoną dla szkół podstawowych. Praca na platformie i korzystanie z jej zasobów jest bezpłatne, ale wymaga rejestracji i weryfikacji przez szkolnego administratora. Obecnie EDUPOLIS zawiera prawie 7300 zasobów, m.in. z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej, językowej; uwzględnia również materiały z edukacji regionalnej. W ramach platformy można także tworzyć i przeprowadzać edukacyjne gry miejskie. Obecni na spotkaniu nauczyciele mieli okazję przećwiczyć korzystanie z zasobów platformy przeznaczonych do edukacji matematycznej. Pani Elżbieta Kwiecińska jako szkolny administrator platformy, a także czynnie korzystający z jej zasobów nauczyciel matematyki przedstawiła zalety pracy na platformie, w tym możliwość tworzenia wirtualnej klasy, weryfikacji postępów uczniów, multimedialność wielu materiałów. EDUPOLIS umożliwia też zamieszczanie bieżących informacji z działalności szkół, a także innych placówek oświatowych.
Spotkaniu sieci towarzyszyła prezentacja księgozbioru (książek i czasopism) Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu związanego z szeroko pojętym nauczaniem matematyki. Wyboru pozycji dokonała p. Joannę Wosik, nauczyciel bibliotekarz z Wydziału Udostępniania Zbiorów. Lista przygotowanych pozycji zostanie zamieszczona na platformie Moodle TODMiDN i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Kolejne spotkanie sieci „Nauczyciel matematyki w sieci” zaplanowano na 13 stycznia (poniedziałek) 2020 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.
Książki prezentowane na spotkaniu
Lista książek prezentowanych na spotkaniu do pobrania