2020-11-02

Nauczyciel matematyki w sieci - październik 2020

12 października 2020 r. odbyło się spotkanie online sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel matematyki w sieci”. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Uczestniczyć w pracy sieci mogą wszyscy chętni nauczyciele matematyki poszczególnych etapów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

W spotkaniu wzięło udział 13 osób – koordynatorzy, moderator oraz członkowie sieci. Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitały panie koordynatorki: Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz pani Katarzyna Leśniak, doradczyni metodyczna matematyki szkół ponadpodstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Ze względu na obecność nowych członków, pani Elżbieta Kwiecińska przypomniała pokrótce zasady działalności sieci. Następnie nauczyciele biorący udział w spotkaniu wypełnili ankietę badającą potrzeby uczestników sieci.

Dalsza część spotkania została poświęcona budowaniu motywacji uczniów, którą poprowadziła pani Elżbieta Kwiecińska. Prelegentka podjęła próbę odpowiedzenia na pytania, o jakim uczniu marzy nauczyciel? Dodatkowo zaprezentowała wypowiedzi uczniów dotyczące powodów, które motywują ich do nauki – uzyskanie dobrych ocen, zdanie egzaminu, zadowolenie rodziców, chęć otrzymania lepszego telefonu, zdobycie dobrej pracy w przyszłości. Następnie pani Kwiecińska omówiła rodzaje motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Zaprezentowała wyniki badań Carol Dweck (psycholog, profesor na Uniwersytecie Stanforda), która w badaniu zajmowała się dwoma sposobami myślenia w procesie uczenia się: fixed mindset, który zakłada niezmienność swoich cech i możliwości oraz growth mindset, rozwojowym podejściem do możliwości naszego mózgu, traktującym uczenie się jako proces. Dodatkowo prelegentka zapytała nauczycieli, co myślą o stosowaniu w nauczaniu metody pracy z błędem uczniowskim. Wskazała również, jakimi uwagami zachęcać uczniów do pracy, a jakich unikać. Na zakończenie spotkania polecono interesujące pozycje książkowe dostępne również w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.

Na zakończenie pani Elżbieta Kwiecińska poinformowała uczestników, że kolejne spotkania sieci Nauczyciel matematyki w sieci również odbędą się w formule online. Planowane są kolejne trzy spotkania: w grudniu, lutym i kwietniu.

Motywacja ucznia do nauki - publikacje dostępne online (.pdf)

Edukacja matematyczna
- publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu (.pdf)

Książki proponowane dla uczestników sieci współpracy i samokształcenia