2021-03-04

Nauczyciel mistrzem dla ucznia (tutoring i mentoring w szkole) - spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Notatki graficzne w pracy nauczyciela to temat kolejnego spotkania sieci „Nauczyciel mistrzem dla ucznia”, które odbyło się 22 lutego 2021 r. Zajęcia (online) przeprowadziła Ewa Kondrat, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

Po powitaniu zebranych i krótkim omówieniu planów na kolejne spotkania koordynatorka sieci, Danuta Potręć, oddała głos prowadzącej zajęcia.

Celem zajęć było wyposażenie uczestników w podstawowe kompetencje pozwalające na tworzenie notatek graficznych. Na początku zajęć prowadząca zapoznała uczestniczki sieci z pojęciem sketchnotingu. Nauczycielki dowiedziały się, jak skutecznie zapamiętywać przez tworzenie notatek graficznych, jak łączyć skojarzenie obrazowe ze słowem. Prowadząca wyjaśniła, w jakim celu stosuje się notatki graficzne i jak możemy zastosować je w pracy z uczniami. Kolejnym etapem było zapoznanie uczestniczek zajęć z techniką tworzenia notatek graficznych i narzędziami, które pomagają skutecznie prezentować i sprzedawać pomysły na kartce papieru. Wykorzystując zdobytą wiedzę, uczestniczki spotkania wykonywały prace, które prowadząca na bieżąco oceniała. W trakcie szkolenia Ewa Kondrat zaprezentowała film związany z tematem spotkania, a także odesłała do stron internetowych, na których można znaleźć ciekawe materiały. Na koniec spotkania zaprezentowała literaturę dotyczącą omawianego zagadnienia i życzyła powodzenia w tworzeniu nowych ciekawych graficznych pomysłów. Uczestniczki sieci będą miały też możliwość przesłania prac i wzięcia udziału w konsultacjach w późniejszym terminie.

Kolejne spotkanie sieci odbędzie się w kwietniu. Jego tematem będą praktyczne aspekty wystąpień publicznych.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

Mapy myśli / Tony Buzan . - Łódź: Wydawnictwo „Ravi" : Wydawnictwo "Aha!", 2007.

Myślenie wizualne 2.0: Skuteczna komunikacja / Karolina Jóźwik. - Warszawa : MT Biznes, 2019.

Notatki wizualne : jak je tworzyć i wykorzystywać na co dzień / Natalia Mikołajek .- Warszawa : MT Biznes, 2020.