Wystawa online prac plastycznych „Naśladując ptaków mowę, my ćwiczymy dziś wymowę”
Wprowadzenie
Wojewódzki konkurs plastyczno-logopedyczny na kartkę z logopedycznego kalendarza ma już długą tradycję – w tym roku odbyła się jego ósma edycja zatytułowana Naśladując ptaków mowę, my ćwiczymy dziś wymowę. Pomysł konkursu na kartkę z kalendarza logopedycznego zrodził się dziewięć lat temu. Wówczas panie Julita Peplińska i Małgorzata Kończanin przeprowadziły konkurs plastyczno-logopedyczny, którego motywem przewodnim były zwierzęta.
Od siedmiu lat konkurs niezmiennie organizują panie: Julita Peplińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Toruniu i Justyna Pacura-Syrocka ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu. Partnerami konkursu zostali: Polski Związek Logopedów i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej.
Idea konkursu
Ideą konkursu jest wspólne spędzanie czasu opiekunów i dzieci, sięganie po różne formy wyrazu artystycznego, spojrzenie przychylnym okiem na zadziwiający świat natury i propagowanie zdrowego stylu życia. Stąd różnorodne tematy, formy, ale efekt ten sam – kalendarz logopedyczny z zamieszczonymi wybranymi pracami dzieci, który towarzyszy logopedom i ich podopiecznym przez cały rok intensywnej pracy, zawsze budząc uśmiech na twarzach.
Adresaci konkursu
Konkurs jest adresowany do dzieci uczęszczających do oddziałów zerowych oraz klas 1–3 szkół podstawowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w następujących kategoriach wiekowych:
I – dzieci w wieku 5–6 lat
II – dzieci w wieku 7–9 lat
III – dzieci niepełnosprawne w wieku 5–6 lat
IV – dzieci niepełnosprawne w wieku 7–9 lat
Wymogi formalne prac
Na konkurs należy nadesłać pracę plastyczną wykonaną techniką dowolnych farb (plakatowe, akwarele itd.) lub pasteli, przedstawiającą ptaki z trudną głoską w nazwie (z punktu wiedzenia logopedycznego), wykonaną na brystolu lub tekturze w formacie A3 lub A4.
W tym roku ze względu na ograniczenia pandemiczne prace nagrodzone w wymienionych kategoriach oraz prace wyróżnione prezentowane są w wersji cyfrowej.
Na konkurs nadesłano 145 prac z 23 placówek województwa kujawsko-pomorskiego oraz 5 prac z Przedszkola Miejskiego nr 13 z Koszalina.
Uczestnicy konkursu
Uczestnicy uczą się w toruńskich Przedszkolach Miejskich nr 5, 6, 8, 11, 15, 17, Przedszkolach „Alfik”, „Domek na skale”, „Bajkowy Dworek” , Szkołach Podstawowych nr 2, 3, 5, 7, 10, 11, 14, 17, 24, 35, w szkołach podstawowych w Brąchnowie, Pigży i Kończewicach oraz w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy.
Zakończenie
Na wystawie online, zorganizowanej dzięki współpracy Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i Polskiego Związku Logopedów, zaprezentowano 17 prac nagrodzonych oraz 11 wyróżnionych. Spośród nagrodzonych prac do kalendarza logopedycznego trafią 4 prace.
Zobacz wystawę cyfrową
Opis alternatywny wystawy cyfrowej Naśladując ptaków mowę, my ćwiczymy dziś wymowę (PDF 231 KB)