2018-12-06 12:59:00 Strofy dla Ojczyzny – spotkanie z poezją patriotyczną

I wytrwać daj!
Tu nasze miejsce,
To nasz kraj!”

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest doniosłym, integrującym obywateli wydarzeniem w najnowszej historii naszego kraju. Zostało to podkreślone specjalną uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2017 r., ustanawiającą rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do 100. rocznicy nawiązuje również wydarzenie – Strofy dla Ojczyzny – spotkanie z poezją patriotyczną, zainicjowane i przygotowane przez nauczycieli z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu. Wydarzenie to ma zadanie pogłębić u dzieci i młodzieży wiedzę o dziejach Ojczyzny w duchu patriotyzmu i szacunku wobec tradycji niepodległościowej, a także przygotować uczniów do prezentowania swoich umiejętności szerszej publiczności.

Występ poprzedziły próby, w trakcie których ustalono dobór repertuaru, przygotowano scenariusz uroczystości, a także przećwiczono wykonania. Uczniowie zaangażowani w wydarzenie są zróżnicowani wiekowo, uczęszczają bądź ukończyli oddziały wchodzące w skład Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu. Podczas spotkania w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu będą recytować m.in. utwory: Wisławy Szymborskiej, Czesława Janczarskiego, Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Uczestnicy spotkania będą także mogli zapoznać się z wybranym księgozbiorem, nawiązującym do tematyki spotkania, a także z okolicznościową bibliografią, wydaną z okazji stulecia niepodległości Polski – 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości: bibliografia w wyborze za lata 1990-2018, przygotowaną przez p. Marcina Żyndę, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Spotkanie z poezją patriotyczną to kolejne wydarzenie nawiązujące do wspomnianego jubileuszu – 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbywa się w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Wpisuje się też w jeden z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2018/2019, którym jest „100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów”.

Serdecznie zapraszamy

Koordynatorzy występu: Anna Smal-Węgierska, Aleksandra Czermińska, Wioleta Łopatowska, Joanna Krasoń-Nojak, nauczycielki KPOSW w Toruniu

2018-12-10 14:28:22