plen
Aktualności
2018-12-06 12:59:00 Strofy dla Ojczyzny – spotkanie z poezją patriotyczną

 

 „Z pokoleń trudu,
Z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały
Nadchodzą dni…
Dopomóż Boże,
I wytrwać daj!
Tu nasze miejsce,
To nasz kraj!”Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest doniosłym, integrującym obywateli wydarzeniem w najnowszej historii naszego kraju. Zostało to podkreślone specjalną uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2017 r., ustanawiającą rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do 100. rocznicy nawiązuje również wydarzenie – Strofy dla Ojczyzny – spotkanie z poezją patriotyczną, zainicjowane i przygotowane przez nauczycieli z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu. Wydarzenie to ma zadanie pogłębić u dzieci i młodzieży wiedzę o dziejach Ojczyzny w duchu patriotyzmu i szacunku wobec tradycji niepodległościowej, a także przygotować uczniów do prezentowania swoich umiejętności szerszej publiczności.

Występ poprzedziły próby, w trakcie których ustalono dobór repertuaru, przygotowano scenariusz uroczystości, a także przećwiczono wykonania. Uczniowie zaangażowani w wydarzenie są zróżnicowani wiekowo, uczęszczają bądź ukończyli oddziały wchodzące w skład Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu. Podczas spotkania w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu będą recytować m.in. utwory: Wisławy Szymborskiej, Czesława Janczarskiego, Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Uczestnicy spotkania będą także mogli zapoznać się z wybranym księgozbiorem, nawiązującym do tematyki spotkania, a także z okolicznościową bibliografią, wydaną z okazji stulecia niepodległości Polski – 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości: bibliografia w wyborze za lata 1990-2018, przygotowaną przez p. Marcina Żyndę, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Spotkanie z poezją patriotyczną to kolejne wydarzenie nawiązujące do wspomnianego jubileuszu – 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbywa się w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Wpisuje się też w jeden z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2018/2019, którym jest „100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów”.

Serdecznie zapraszamy

Koordynatorzy występu: Anna Smal-Węgierska, Aleksandra Czermińska, Wioleta Łopatowska, Joanna Krasoń-Nojak, nauczycielki KPOSW w Toruniu
 ilość odsłon: 247
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-07-08 12:05:15

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń