2018-12-13 12:02:00 „Jak motywować siebie i uczniów” sieć współpracy i samokształcenia - sprawozdanie

Praca ze słowem jako sposób motywowania uczniów była tematem kolejnego spotkania nauczycieli w ramach sieci współpracy i samokształcenia „Jak motywować siebie i uczniów”, które odbyło się 5 grudnia 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.
Dominika Warska, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu podzieliła się swoim pomysłem na uwrażliwienie uczniów na słowo, poezję oraz wzbudzenie w nich potrzeby wyrażania swoich przemyśleń i emocji poprzez słowa. Przykłady wierszy stworzonych przez młodzież emanowały dojrzałością, refleksją nad swoim życiem i światem. Po doświadczeniu tworzenia utworów uczniom łatwiej będzie pracować z dziełami literackimi.

Uczestnicy sieci – tak jak wcześniej uczniowie - tworzyli wiersze wycinając z gazet potrzebne słowa lub symbole do przekazania swojego przesłania. W miłej atmosferze i wśród ciekawych rozmów powstawały małe arcydzieła poetyckie. Na zakończenie nauczyciele odczytali swoje utwory – zabawne, filozoficzne, obyczajowe… każdy był inny. Spotkanie zorganizowały kierowniczki sieci: Danuta Potręć, konsultantka Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.

Elżbieta Wiśniewska, jak na każde spotkanie, przygotowała również literaturę dotyczącą tym razem motywowania uczniów.

Danuta Potręć,
konsultantka Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu