plen
Aktualności
2019-01-04 03:14:00 Nowości - styczeń 2019

 

Repetytorium matematyka : szkoła podstawowa : klasy 7-8
Teresa Czarnecka, Zofia Lipińska
Poznań : Books Sp. z o. o., 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Repetytorium matematyka. Klasy 7-8 to kompletne kompendium ułatwiające naukę i umożliwiające usystematyzowanie już zdobytej wiedzy. Repetytorium zawiera wszystkie zagadnienia zawarte w podstawie programowej dla klas 7-8 oraz zagadnienia dodatkowe, które wykraczają poza podstawę. Książka została podzielona na działy, w obrębie których znajdziesz:
• najważniejsze informacje teoretyczne,
• wiele rad i wskazówek umieszczonych w tabelach,
• przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami
• zadania do samodzielnego rozwiązania przez ucznia, do których dołączono klucz odpowiedzi.

Opis: Wydawnictwo Books Sp. z o. o.

Rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym

Barbara Bilewicz-Kuźnia
Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Książka dr B. Bilewicz-Kuźni Rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym to ważna i znacząca publikacja w obszarze badań problematyki wspierania rozwoju umiejętności matematycznych i myślenia dzieci w wieku wczesnoszkolnym Niewiele jest takich publikacji, w których poddaje się empirycznej weryfikacji propozycje zmian w edukacji najmłodszych i podejmuje się wyzwanie przekształcenia dotychczasowego podejścia do sposobów uczenia się dzieci we wczesnej edukacji. Autorka wpisała się w nowy nurt myślenia o zmianie podejścia do edukacji matematycznej, odejścia od dominacji ćwiczeń rachunkowych na rzecz zadań związanych z materiałem wizualnym, przestrzennym i podejściem badawczym.
Z recenzji dr hab. Małgorzaty Żytko, prof. UW

Opis z okładki

Rozwiń swoją wyobraźnię : myśl i twórz jak wynalazca

Temple Grandin oraz Betsy Lerner
Kraków : Insignis Media, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W książce Rozwiń swoją wyobraźnię Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Ta książka to wspaniała zachęta dla młodych wynalazców, by tworzyć i eksperymentować. Jej przesłanie brzmi: wysilcie swoje szare komórki, zacznijcie budować fascynujące rzeczy i uwolnijcie pokłady swojej kreatywności!

Opis: : Insignis Media
Śmierć Komandora. 1, Pojawia się idea

Haruki Murakami
Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza. „Śmierć Komandora” to obszerna dwutomowa powieść, na którą fani Murakamiego czekali aż pięć lat.


Opis: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza
Trening poznawczy : czy umysł można trenować, tak jak trenuje się mięśnie?

Edward Nęcka
Sopot : Smak Słowa, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Czy umysł można trenować, tak jak trenuje się mięśnie? Jak trzeba zorganizować trening mentalny, aby miał sens? Czy efekty takiego treningu są wydatne? Czy są długotrwałe? Czy efekty treningu generalizują się, obejmując nie tylko ćwiczoną funkcję lub sprawność, ale również sprawności ogólne, w tym – inteligencję? Czy ma znaczenie, kto trenuje – jaką ma wyjściową sprawność umysłową lub poziom inteligencji?

Opis: Smak Słowa

Wzmocnij pamięć - usuń demencję : samodzielna aktywacja regeneracji mózgu

Gerald Hüther
Białystok : Vital Gwarancja Zdrowia, 2019.

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Już dziś możemy zacząć wzmacniać uzdrowicielskie właściwości własnego mózgu i zapobiegać wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych. Wystarczy, że wskrzesimy neuroplastyczny potencjał mózgu, który zatraciliśmy w świecie pozbawionym radości odkrywania i współkształtowania życia z innymi. Czas wyrwać się z sideł demencji!

Opis: Vital Gwarancja Zdrowia

Zabójcza biel

Robert Galbraith
Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strike’a, by prosić o wyjaśnienie okoliczności zbrodni, którą widział w dzieciństwie. Klient wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiczne, lecz detektyw wyczuwa, że historia brzmi wiarygodnie. Gdy dopytuje o szczegóły, Billy w panice ucieka.
Strike i Robin Ellacott – niegdyś asystentka detektywa, a obecnie jego wspólniczka – próbują dociec, co kryje się za historią Billy’ego. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji. Cormoran zmaga się nie tylko z zawiłym dochodzeniem, lecz także z problemami w życiu prywatnym.

Opis: Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat

Zajadanie emocji : jak sobie z tym poradzić?

Maggan Hägglund
Warszawa : Laurum - MT Biznes ; Poznań : Wamex, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Stoisz przed lodówką, choć wcale nie jesteś głodna? Próbujesz zagłuszyć stres, złość, zmęczenie albo frustrację za pomocą smacznego batonu czekoladowego bądź pysznych frytek? Być może jest to oznaką „zajadania” emocji.
Co by się stało, gdybyś się odważyła z nimi skonfrontować, zamiast próbować je zagłuszyć kolejną przekąską? Ta książka jest kluczem do zrozumienia, dlaczego kwestia jedzenia może być czasami tak skomplikowana. To praktyczny przewodnik, który wyjaśnia związek między stanem uczuciowym a jedzeniem. Jeśli radzisz sobie z większością spraw, ale nie potrafisz sobie odmówić nadmiaru smakołyków, to ta książka jest dla ciebie.

Opis z okładki

12 półtonów : książka o muzyce

Zuzanna Kisielewska ; ilustracje Jerzy Gruchot, Wojciech Koss
Warszawa : Wydawnictwo Druganoga, 2017.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Czy trzeba słyszeć, żeby cieszyć się muzyką? Kiedy powstał pierwszy hit? Dlaczego smutne piosenki poprawiają humor?
12 półtonów. Książka o muzyce jest pełna oryginalnych pytań i równie zaskakujących odpowiedzi.
Dowiesz się, kto używał mostu zamiast instrumentu, jak wyglądają melodie, dlaczego u Azjatów łatwiej niż u Europejczyków o słuch absolutny, co ma wspólnego ewolucja z poczuciem rytmu i co łączy muzykę z astronomią.
Ta książka przybliży ci jedną z najbardziej inspirujących dziedzin sztuki.

Opis z okładki

Dziecko nie mówi : dlaczego? : czy i kiedy zacznie?

Zbigniew Tarkowski
Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Język dzieci rozwija się w różnym tempie i nie każde opóźnienie świadczy o zaburzeniu. Kiedy mowa nie pojawia się dość długo, a rówieśnicy już mówią, u rodziców i opiekunów budzi się zrozumiały niepokój. Są tacy, którzy zakładają, że kiedyś w końcu pojawi się sama, ale są i tacy, którzy nie podzielają tego optymizmu. Zadają sobie wówczas kluczowe pytania: „Dlaczego dziecko nie mówi?” oraz „Czy i kiedy zacznie mówić?”. Niestety na te proste pytania nie ma równie prostej odpowiedzi.

Opis z okładki

Już się nie rozumiemy! : jak przeżyć czas trzaskających drzwi

Isabelle Filliozat
Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Jak przeżyć okres buntu dziecka?
Życie z nastolatkiem przypomina często jazdę kolejką górską. Wydaje się, że tych kilku lat nie można wpisać w żaden schemat. A jednak – istnieją pewne cechy wspólne dla wszystkich nastolatków, a także metody wychowawcze, dzięki którym życie pod jednym dachem z dwunasto-, piętnasto- czy siedemnastolatkiem stanie się prostsze – i dla nas, i dla naszych dzieci.

Opis z okładki

Sukces wychowania : jak budować dobre relacje w grupie : poradnik dla nauczycieli, trenerów i pedagogów

Mariusz Rzeszotek
Warszawa : Difin, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Czy chcesz podjąć wyzwanie, jakim jest zbudowanie zgranego i skutecznego zespołu? Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie w roli początkującego lidera i mentora? Dzięki tej książce wszystko stanie się łatwe i oczywiste. Dowiesz się, jak osiągać sukcesy zawodowe jako nauczyciel, trener czy pedagog. Na tych stronach znajdziesz gotowy sposób, jak krok po kroku przejść przez planowanie, realizację oraz ewaluację swoich działań tak, by były one skuteczne! Znajdziesz tu konkretne narzędzia, najważniejsze informacje i pozytywną energię. Trzymasz w rękach sprawdzony przepis na sukces wychowania.

Opis z okładki

Egzamin ósmoklasisty : język polski, matematyka, języki obce : ramowy program szkoleń nauczycieli

Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Opracowanie niniejsze – przeznaczone dla konsultantów, doradców metodycznych oraz trenerów pracujących z nauczycielami nad doskonaleniem jakości ich pracy dydaktycznej i wychowawczej – zawiera zbiór wybranych zagadnień, które z perspektywy wprowadzonej do szkół reformy, zmian zarówno strukturalnych, jak i programowych, wreszcie nowej formuły egzaminu kończącego ośmioletnią szkołę podstawową uznane zostały za najważniejsze w lepszym zrozumieniu filozofii tych zmian oraz powinności wynikających z ich wdrażania.

Publikacja ta zawiera scenariusze zajęć wraz z kartami pracy, z których • pierwszy scenariusz przybliża założenia podstawy programowej z języka polskiego lub matematyki albo języków obcych nowożytnych, koncepcję egzaminu z danego przedmiotu, strukturę arkusza egzaminacyjnego oraz typy zadań • pozostałe scenariusze z danego przedmiotu odnoszą się do wybranych zagadnień ważnych z perspektywy podstawy programowej oraz egzaminu ósmoklasisty.

Z Wprowadzenia


 


Tradycyjne gry i zabawy świetlicowe

Piotr Winczewski
Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W książce przypomniano 125 najatrakcyjniejszych gier i zabaw świetlicowych z lat 1821–1936. Jak łatwo ocenić, zdecydowanie przewyższają one walorami dydaktycznymi i wychowawczymi wiele z najpopularniejszych obecnie. Zbiorek adresowany jest przede wszystkim do nauczycieli zatrudnionych w świetlicach szkolnych. Opisane gry i zabawy towarzyskie okażą się przydatne także w pracy środowiskowej i terapeutycznej. Można również sięgnąć po nie, organizując wakacyjny wypoczynek dzieci oraz zielone szkoły. By ułatwić pedagogom korzystanie z przypomnianych zabaw, zaadaptowano je do wymogów stawianych przez dzisiejszą szkołę. Dlatego każdą z nich sfabularyzowano oraz precyzyjnie opisano ich cele w sferach dydaktycznej i wychowawczej.

Opis z okładki

Hello Scratch ! : napisz swoją pierwszą grę i ucz się programowania

Gabriel Ford, Sadie Ford, Melissa Ford
Gliwice : Helion, 2019.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Ta książka jest doskonałym przewodnikiem po świecie Scratcha. Jej autorami są dwunastoletnie bliźnięta, które w przyjazny sposób pokazały, jak napisać pięć wciągających gier. To znakomity sposób na pierwsze kroki w świecie programowania! W książce opisano, jak rozpocząć pracę ze Scratchem i jak wygląda jego przestrzeń robocza oraz edytor grafiki. Przystępnie przedstawiono podstawowe idee programowania. Omówiono krok po kroku tworzenie zabawnych gier w stylu retro. Starannie dobrane projekty zachęcają do prowadzenia samodzielnych poszukiwań, eksperymentów i modyfikacji. Przy tym wszystkim książka jest znakomitą pomocą zarówno do samodzielnych ćwiczeń, jak i do wspólnej pracy z rodzicami, dla których może stać się pretekstem do wspomnień o grach sprzed lat.

Opis z okładki

Jak ciężko być królem : według powieści Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" zilustrowała Iwona Chmielewska
; [streszczenie i wybór cytatów Anna Czerwińska, Tamara Sztyma]
Warszawa : Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ; Lusowo : Wydawnictwo Wolno, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy". Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy. "Jak ciężko być królem" to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty "Króla Maciusia Pierwszego" ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreślał, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Opis: Wydawnictwo Wolno, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kodowanie z Minecraftem : buduj wyżej, szybciej zbieraj plony, kop głębiej i automatyzuj nudne zajęcia

Al Sweigart
Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Nauczysz się, jak:
• Programować roboty, które podejmują mądre decyzje, za pomocą sterowania przepływem.
• Ponownie wykorzystywać kod, aby roboty mogły uprawiać i zbierać dowolne rośliny, w tym pszenicę, trzcinę cukrową, a nawet kaktusy!
• Zaprogramować fabrykę, która wywarza nieskończone ilości materiałów budowlanych.
• Zaprojektować algorytm tworzenia ścian i budowli o dowolnym rozmiarze.
• Zakodować wymachującego kilofem drwala-robota!
• Stworzyć robota, który wykopuje schody umożliwiające bezpieczną eksplorację.
Dodatkowe zadania zawarte w każdym rozdziale pomogą Ci przenieść twoje umiejętności kodowania na wyższy poziom. Po przeczytaniu książki zrozumiesz, jak potężne może być kodowanie i będziesz miał mnóstwo robotów na swoje zawołanie.

Opis z okładki
Matematyka : zbiór zadań konkursowych dla klas 7-8 szkoły podstawowej. Cz. 1

Jerzy Janowicz.
Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Intelektualna przygoda – tak w dwóch słowach można streścić zawartość nowego wydania Zbioru zadań konkursowych.

Umysłowej rozrywki dostarczy uczniom 225 różniących się poziomem trudności matematycznych łamigłówek. Prostsze z powodzeniem można rozwiązać, jeśli ma się podstawową wiedzę (choć trzeba będzie posłużyć się nią niestandardowo), zmagania z tymi trudniejszymi ułatwi Przybornik, czyli zestaw informacji przydatnych w trakcie analizy tego typu zadań.

Publikację można również wykorzystać w czasie przygotowań, samodzielnych lub z pomocą nauczyciela, do konkursów przedmiotowych.

Opis: Wydawnictwo

Nie daj się rakowi : wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej

Maria Brzegowy, Magdalena Maciejewska-Cebulak, Katarzyna Turek
Kraków : Wydawnictwo M, © 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Co jeść, by uchronić się przed rakiem? Czy odpowiednią dietą można się z niego wyleczyć? Jak sobie pomóc, gdy choroba już nas dotknie? Autorki odpowiadają na powyższe pytania na podstawie własnego doświadczenia pracy z osobami chorymi onkologicznie, a także w oparciu o najnowsze badania naukowe. Wyjaśniają, zbierają „w pigułce” wszystkie zalecenia, podają przepisy i gotowe jadłospisy. Obalają mity o popularnych cudownych metodach, dietach, czy suplementach.

Opis z okładki

Obsesyjna miłość

Elena Ferrante
Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Obsesyjna miłość ‒ pierwsza książka Eleny Ferrante ‒ to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych włoskich powieści, która ujawniła talent autorki.
Zrealizowany w oparciu o książkę film w reżyserii Maria Martonego odniósł wielki sukces.
Historia opowiada o relacjach Amalii i Delii, matki i córki, którym autorka przygląda się bezlitosnym choć pełnym pasji wzrokiem.
Moja matka utonęła w moje urodziny, nocą 23 maja, w morzu przy miejscowości zwanej Spaccavento…
Tak zaczyna się powieść. Co spotkało Amalię? Kto był z nią tamtej nocy, gdy zginęła? Czy Amalia naprawdę była tak tajemniczą i niezaspokojoną kobietą, jak wyobrażała sobie jej córka? Delia próbuje to odkryć a jej śledztwo rozgrywa się w mrocznej scenerii Neapolu, w którym historia codziennych rodzinnych dramatów przemienia się w zapierający dech w piersiach thriller.

Opis z okładki

Nie ma

Mariusz Szczygieł
Warszawa : Dowody na istnienie, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Mariusz Szczygieł - laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdziwe historie o „nie ma”. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”.
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.


Opis: Wydawnictwo Dowody na istnienie
Nowe Oświecenie : argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem

Steven Pinker
Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki.
Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu.

Opis z okładki


 Pedagogika zrównoważonego rozwoju z przyrodą w tle

Ligia Tuszyńska
Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Celem książki jest wskazanie na taki rodzaj wykształcenia pedagogicznego, jaki pozwoli jasno zrozumieć i przybliżyć pojęcie zrównoważonego rozwoju oraz potrzebę edukacji społecznej niezbędnej dla ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia człowieka.
W książce przedstawiam przykłady definicji, historię, akty prawne, projekty edukacyjne, strategie i udział Polski w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ze Wstępu
ilość odsłon: 339
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-06-17 13:34:00

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń