2019-01-28 09:19:00 Państwowe Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w okresie międzywojennym – wystawa fotografii Jana Szyca

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy z okazji 100-lecia Niepodległości Polski przygotowała wystawę fotografii dotyczącą historii Państwowego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w okresie międzywojennym.

Inspiracją przedsięwzięcia było nabycie do zbiorów Muzeum Oświaty w Bydgoszczy kolekcji negatywów fotografii Jana Szyca, wykonanych do roku 1938. Zdjęcia dotyczą szkoły, w której pracował – Państwowego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utrwalono na nich sceny z życia szkoły, która w 2018 r. obchodziła jubileusz 450-lecia działalności.

Ekspozycja składa się z 30 plansz, zawierających fotografie m.in. pracowni lekcyjnych, uroczystości szkolnych, harcerskich i patriotycznych z udziałem uczniów i nauczycieli przedwojennego Państwowego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor zdjęć, Jan Szyc, w latach 1922–1952 był nauczycielem fizyki w tej szkole.

Wystawa jest tylko małym fragmentem kolekcji 194 negatywów, w tym na płytach szklanych, które znajdują się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Fakt, że udało się zachować negatywy, które mają blisko 100 lat i wiadomo, kto je wykonał jest małym cudem, natomiast wielkim cudem jest to, że zdjęcia na nich uwiecznione przedstawiają wydarzenia, miejsca i ludzi, które są istotne dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Celem wystawy jest ocalenie tego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń.

Wystawę przygotowały Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Wystawę można oglądać do 28 lutego w godzinach otwarcia Biblioteki w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu przy ulicy Dąbrowskiego 4.

2019-04-04 09:58:48