2019-02-15 08:32:00 XI Edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”

Główną ideą konkursu jest upamiętnienie legendarnej cichociemnej gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i zarażenie młodych ludzi jej największą pasją: dokumentowaniem historii, przede wszystkim dziejów lokalnych, na podstawie wspomnień świadków,  a także zdjęć i pamiątek z domowych archiwów, jak również popularyzowanie regionalnej edukacji historycznej i obywatelskiej.
Ponadto celami konkursu są:
- rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią małej ojczyzny, regionu i Polski,
- kształtowanie patriotycznych postaw,
- zachęcenie nauczycieli i wychowawców do krzewienia wiedzy o historii regionu,
- kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich,
- wzmacnianie poczucia lokalnej i regionalnej tożsamości,
- wzmocnienie więzi międzypokoleniowych,
- promocja województwa kujawsko-pomorskiego.
Uczniowie powinni przesłać organizatorowi indywidualnie przygotowane, niepublikowane wcześniej prace pisemne, objęte opieką nauczyciela, opracowane na jeden
z trzech tematów: „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”. Będą one oceniane przez jury w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. Prace mają przedstawiać losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski, zwłaszcza naszego regionu.
Dla laureatów konkursu przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – do 1 500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce
– do 500 zł.
Szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrody trafią także do nauczycieli – opiekunów autorów zwycięskich prac w obu kategoriach.
Termin nadsyłania prac mija 12 kwietnia 2019 r., natomiast ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej 10 maja 2019 r.

Prace należy przesyłać na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Departament Kultury i Edukacji
Plac Teatralny 2
87-100 Toruń
lub dostarczyć osobiście w zamkniętej kopercie do Punktu Informacyjno-Podawczego przy Placu Teatralnym 2, 87-100 Toruń.

Więcej informacji można uzyskać w Departamencie Kultury i Edukacji pod nr telefonu 883 359 314.

ZGODA RODZICÓW/OPIEKUNÓW

2019-03-19 12:43:14