plen
Aktualności
2019-02-22 05:17:00 Konferencja "Komiks? Obecny!".


27 marca (środa) 2019 r. w godz. 14.00-18.30 zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy na czwartą konferencję z cyklu „Licencja na czytanie”. Tematem spotkania jest komiks jako ważny element kultury popularnej, forma przekazu istotnych treści oraz narzędzie edukacji.

W trakcie konferencji nasi prelegenci postarają się zwrócić uczestnikom uwagę na obecność  komiksu w różnych dziedzinach, m.in. w historii, literaturze, sztuce, psychologii, socjologii, edukacji czy w zbiorach bibliotek.
Referat wprowadzający zapozna zgromadzonych z najważniejszymi zjawiskami w stosunkowo niedługiej historii komiksu euro-amerykańskiego, japońskiego oraz z dziejami komiksu w Polsce.  Przedstawi rolę i znaczenie komiksu w dzisiejszym świecie.
Następnie zaprezentowane zostaną walory dydaktyczne komiksu, który od wielu lat jest obecny w edukacji. Komiks może być świetnym narzędziem wspierającym edukację szkolną. Doskonale sprawdza się jako pomoc dydaktyczna, środek wyrazu, medium komunikacyjne i artystyczne. O wykorzystaniu komiksu w pracy z uczniami na różnych przedmiotach opowiedzą toruńscy nauczyciele.
Na przykładzie komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczestnicy  dowiedzą się, jak powstaje komiks historyczny dla dzieci oraz poznają poszczególne etapy jego tworzenia. Podkreślona zostanie także rola autora scenariusza i twórcy rysunków oraz wpływ obu artystów na końcowy efekt rysunkowej opowieści.
W kolejnym wystąpieniu słuchacze konferencji przekonają się,  że współczesne komiksy pokazują również poważne problemy społeczne. Przykładem komiksu-kampanii społecznej będzie informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tym samym twórcy wykorzystują atrakcyjny język i formę komiksu do prezentacji ważnych treści.

„O tym, jak wykorzystać postacie superbohaterów do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o ważnych sprawach” będzie następny referat. Psycholog, a jednocześnie miłośnik i badacz komiksu pokaże, w jaki sposób konkretne postacie i wątki można wykorzystać jako kanwę do rozmowy o takich zagadnieniach: jak radzenie sobie z gniewem i słabościami, wychodzenie z traumatycznych przeżyć, nietolerancja i przemoc wobec odmienności, niepełnosprawność czy odpowiedzialność za swoje postępowanie.
Kolejne wystąpienie pokaże, w jaki sposób można wykorzystać komiks w bibliotece. Omówiona zostanie seria „Bibliostory”, czyli edukacyjne historie komiksowe, które wspomagają rozwój umiejętności informacyjnych i medialnych dzieci i młodzieży. Każdy komiks jest jedną historią związaną z wybraną umiejętnością: sprawnego wyszukiwania informacji w bazach danych i bibliotekach cyfrowych, krytycznej oceny informacji, ich przetwarzania, prezentowania oraz efektywnego wykorzystania itp. Komiksy zawierają także informacje dotyczące korzystania  z usług biblioteki -  instrukcję wyszukiwania książek w katalogu bibliotecznym czy instrukcję dokonywania wypożyczeń międzybibliotecznych.
W ostatnim wystąpieniu zaprezentowana zostanie wybrana oferta Wydawnictwa Kultura Gniewu, które publikuje komiksy z całego świata, przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Oficyna otrzymała wiele prestiżowych  nagród i wyróżnień za dbałość o jakość artystyczną i edytorską publikowanych komiksów.

Konferencji będzie towarzyszył fragment wystawy zatytułowanej  „Historia Polski według komiksu” z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, udostępniony przez Wojciecha Łowickiego, dyrektora toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (60 miejsc), decyduje kolejność zgłoszeń.
Przy okazji konferencji zapraszamy na warsztaty Tworzenie i zastosowanie komiksu w promocji czytelnictwa prowadzone przez Ilonę Pawłowską z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do projektowania komiksów za pomocą programu Toondoo i wskazanie im roli oraz przykładów wykorzystania komiksów  w promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Warsztaty są bezpłatne i odbędą się 3 kwienia (środa) w godzinach 15.30-17.00.
Serdecznie zapraszamy!


PROGRAM KONFERENCJI

Lista uczestników konferencji została zamknięta w dniu 20 marca 2019 r.

Zachęcamy do odwiedzania profilu Biblioteki (https://www.facebook.com/bp.torun/), gdzie przez miesiąc, aż do dnia konferencji, zamieszczamy ciekawe, inspirujące materiały dotyczące komiksów.

 

 PRELEGENCI

 

   Jolanta Drzycimska-Kola

Nauczycielka przyrody, geografii i informatyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Toruniu. Jest niespokojnym duchem, ciągle poszukującym. Pasjonatka wycieczek, szczególnie pieszych, najczęściej po górach. Od pewnego czasu zainteresowana również "ryśleniem", czyli myśleniem wizualnym. Rysuje prawie na każdej lekcji przyrody i geografii.
 
   Katarzyna Hejko

Psycholog, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia w Warszawie.

 
 

 Elżbieta Olczak

Kierownik działu edukacyjnego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek zespołu tworzącego wystawę główną w Muzeum oraz autorka części wystawy głównej dedykowanej dzieciom „Podróż w czasie - wystawa dla dzieci”. Inicjatorka i redaktorka serii komiksów historycznych dla dzieci wydanych przez Muzeum. Autorka scenariusza komiksu „Akcja Kopernik”. Jej zainteresowania koncentrują się wokół cywilnego ruchu oporu w czasie II wojny światowej w Polsce, we Francji i Belgii oraz wokół doświadczeń wojennych osób cywilnych, w szczególności dzieci. Drugim ważnym obszarem zainteresowań jest edukacja muzealna (metodologia i praktyka).
 

 

 

Małgorzata Orlikowska

Nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Toruniu. Z wykształcenia i zamiłowania polonistka i teatrolog. Swoją pasją stara się zarażać uczniów, prowadząc zajęcia koła teatralnego. Wyznaje zasadę, iż najskuteczniejszą metodą aktywizującą uczniów w czasie lekcji jest... stosowanie wielu różnorodnych metod.

 

   Michał Siromski

Związany z Asocjacją Komiksu w Toruniu. Niczym prawdziwy superbohater prowadzi podwójne życie: za dnia pracuje jako psycholog w CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne pomagając osobom społecznie wykluczonym, zaś w nocy przeobraża się w badacza komiksu. Ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. w Magazynie KZ, Zeszytach Komiksowych, Magazynie AKT oraz na blogu „Gotham w Deszczu”. W 2017 roku zaliczył debiut na amerykańskim rynku pod prestiżowym szyldem Sequartu, tworząc jeden z rozdziałów książki „Humans and Paragons: Essays on Super-Hero Justice”.
 

 

Ewa Stanek-Zaremba

Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika (kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowa). Od dwunastu lat związana z toruńskim księgarstwem. Wypadkową doświadczeń z księgarń prywatnych i sieciowych jest powołana przez nią w sierpniu 2018 r. księgarnia autorska - Kafka i spółka, mieszcząca się w samym sercu toruńskiej Starówki - przy ul. Szewskiej 2. Pasjonatka aktywnie promująca czytelnictwo, organizująca w swojej księgarni m.in. spotkania autorskie, prelekcje, głośne czytanie dla najmłodszych. Prywatnie - nałogowa, kompulsywna czytelniczka, do reszty oddana swojej pracy.

 

 

 

Wojmir Strzałkowski

Psycholog, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, w latach 2011 - 2014 r. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Absolwent Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia w Warszawie.

 

 

Michał Traczyk

Kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Członek Zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej, redaktor „Zeszytów Komiksowych” oraz Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie, autor książki „Komiks na świecie i w Polsce” (2016).
 

 

 

 

Arkadiusz Wagner

Dr hab., historyk sztuki i bibliolog, pracownik Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego specjalnością badawczą jest szeroko rozumiana sztuka książki, w tym zwłaszcza dawne introligatorstwo i grafika.

 

Marcin Żynda

Nauczyciel-bibliotekarz, pracownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

 

 

Projekt logo konferencji

Beata Gamrowska

Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie, Pedagogiki regionalnej oraz Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łodzkim. Pracuje w Sekcji Promocji Biblioteki UŁ. Autorka kilku fotograficznych i rysunkowych wystaw. Na co dzień ilustrator, grafik i copywriter. W każdej wolnej chwili tworzy ilustracje oraz pisze proste slogany poprawiające nastrój, które prezentuje na fanpage’u Beatarysuje, gdzie od 3 lat powstaje cykl kawowych obrazków. Projektuje okładki do książek oraz ilustracje do opowiadań. Prowadzi warsztaty z myślenia wizualnego i copywritingu.

Patronat medialny

 

 


 ilość odsłon: 567
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-05-02 08:19:54

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń