plen
Aktualności
2019-03-01 10:57:00 „Te, co skaczą i fruwają, trudne głoski w sobie mają” - wystawa pokonkursowa

Pomysł konkursu na kartkę z kalendarza logopedycznego zrodził się 7 lat temu. Wówczas Panie Julita Peplińska i Małgorzata Kończanin przeprowadziły konkurs plastyczno-logopedyczny, którego motywem przewodnim były zwierzęta. Rok później konkurs nabrał rumieńców, bo towarzyszył ogólnopolskiej imprezie „Polska w kwiatach”, prowadzonej przez W. Czuksanowa, a w trzech kolejnych edycjach toruńskich brał udział również Prezydent Miasta Torunia – Pan Michał Zaleski. W takiej wiosennej atmosferze wysadzania rabatek wspólnie z mieszkańcami miasta, miały miejsce trzy edycje konkursu pod hasłami: „Razem z wiosną, zrób minę radosną” (forma fotograficzna), „Wiosenne kwiatki – logopedyczne rabatki” (forma malarska), „Przywitaj wiosnę i zrób origami radosne” (origami).
W roku 2017 dzieci wspólnie z opiekunami wykonywały prace plastyczne pod hasłem „Owocowo-warzywne przepisy, logopedyczne popisy”, którym towarzyszyły przepisy kulinarne z warzywami w roli głównej. Rok 2018 upłynął pod tytułem „Oddychaj przeponą z przyrodą zieloną. Weź głęboki wdech, poczuj magię drzew!” i towarzyszył Europejskiemu Dniu Terapeuty Mowy.

Od sześciu lat niezmiennie konkurs organizują panie: Julita Peplińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Toruniu i Justyna Pacura-Syrocka ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu. Ma on już zasięg wojewódzki, czego dowodem jest coraz większa liczba nadsyłanych prac. Ideą  konkursu jest wspólne spędzanie czasu opiekunów i dzieci, sięganie po różne formy wyrazu artystycznego, spojrzenie przychylnym okiem na zadziwiający świat natury i propagowanie zdrowego stylu życia. Stąd różnorodne tematy, formy, ale efekt ten sam – kalendarz logopedyczny z zamieszczonymi wybranymi pracami dzieci, który towarzyszy logopedom i ich podopiecznym przez cały rok intensywnej pracy, zawsze budząc uśmiech na twarzach.

W tym roku historia zatoczyła koło i motywem przewodnim znów były zwierzaki. Siódma edycja odbyła się pod hasłem: „Te, co skaczą i fruwają, trudne głoski w sobie mają”.
Adresowana była do dzieci uczęszczających do oddziałów zerowych oraz klas 1–3 szkół podstawowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w następujących kategoriach wiekowych:
I – dzieci w wieku 5–6 lat
II – dzieci w wieku 7–9 lat
III – dzieci niepełnosprawne w wieku 5–6 lat
IV – dzieci niepełnosprawne w wieku 7–9 lat

Na konkurs należało nadesłać pracę plastyczną wykonaną techniką dowolnych farb (plakatowe, akwarele itd.) lub pasteli,  przedstawiającą zwierzęta z trudną głoską w nazwie (z punktu wiedzenia logopedycznego), wykonaną na brystolu lub tekturze w formacie A3 lub A4.

Na konkurs nadesłano 320 prac z blisko 30 placówek województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy uczą się w toruńskich Przedszkolach Miejskich nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 17, Przedszkolach Niepublicznych „Flisaczku” oraz „Guciu”, Szkołach Podstawowych nr 1, 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 18, 24, 28, oddziałach przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych nr 2, 5 i 28, w Szkole Muzycznej w Toruniu, w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Toruniu, w szkołach podstawowych z Gronowa, Chełmży, Lubicza, Nowego, Złotorii oraz w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Nagrodzono 16 prac. Na wystawie zorganizowanej dzięki współpracy Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i Polskiego Związku Logopedów zaprezentowano wszystkie nagrodzone prace oraz te, które ujęły za serce dziecięcą część komisji. Kalendarz na rok 2020 ukaże się w okresie wakacyjnym.

Wystawę można oglądać do 9 marca w godzinach otwarcia Biblioteki w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu przy ulicy Dąbrowskiego 4.
 ilość odsłon: 219
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-05-02 08:19:54

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń