plen
Aktualności
2019-03-12 08:32:00 Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018

Generał brygady profesor Elżbieta Zawacka była żołnierzem KG ZWZ-AK, kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej i emisariuszką Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie oraz powstańcem warszawskim. Była jedyną kobietą wśród 316 cichociemnych. Ponadto była wybitnym andragogiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak również społecznikiem i założycielką Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej (od marca 2009 r. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej).

Elżbieta Zawacka jako rodowita torunianka, niedościgniony autorytet oraz wzór postawy patriotycznej i obywatelskiej została w 2009 roku patronką Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. W związku z tym w Bibliotece została opracowana bibliografia, która ukazała się drukiem pt.: Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2009. Bibliografia została opublikowana również na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu w zakładce Oferta edukacyjna - Edukacja regionalna w dziale Bibliografie i zestawienia bibliograficzne. Wersja elektroniczna bibliografii nosi tytuł Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018 i jest regularnie aktualizowana. Bibliografia składa się z podstron:

1. Materiały dotyczące działalności dydaktycznej z zakresu andragogiki i nauczania zdalnego oraz działalności organizacji paramilitarnych i militarnych kobiet

2. Materiały elektroniczne

Podstrona Materiały dotyczące działalności dydaktycznej z zakresu andragogiki i nauczania zdalnego oraz działalności organizacji paramilitarnych i militarnych kobiet zawiera opisy bibliograficzne publikacji wydanych głównie w wersji drukowanej. Opisy zostały sporządzone z autopsji i wykonane w oparciu o zbiory Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz opisy pochodne zaczerpnięte z Przewodnika Bibliograficznego, Bibliografii Zawartości Czasopism oraz katalogów i baz bibliograficznych artykułów z czasopism dostępnych online m.in. Biblioteki Narodowej, Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, centralnego katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych NUKAT oraz Bibliografii Historii Polskiej.
Zasięg terytorialny zgromadzonych materiałów jest nieograniczony, natomiast zasięg językowy został ograniczony do dokumentów wydanych w języku polskim. Zasięg wydawniczo-formalny jest ograniczony i uwzględnia wydawnictwa samoistne (zwarte), fragmenty z prac zbiorowych oraz autorskich, artykuły z wydawnictw ciągłych (wśród których uwzględniono dzienniki z dodatkami lokalnymi) oraz filmy.

Dodatkowo w dziale Materiały elektroniczne zostały zamieszczone publikacje w postaci linków, które odsyłają do pełnych tekstów artykułów oraz filmów opublikowanych w internecie.

 

Elżbieta Zawacka.
Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018

 

 

 


 ilość odsłon: 125
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-05-02 08:19:54

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń