2019-03-16 08:39:00 Laureaci konkursu „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika”

I edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika” stanowi część projektu pn. „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, realizowanego we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu, z Biblioteka Uniwersytecką w Toruniu oraz Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Konkurs, adresowany do wychowanków przedszkoli i uczniów wszystkich typów szkół z województwa kujawsko-pomorskiego, ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i plastycznych dzieci i młodzieży, wspieranie edukacji języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły średniej, pogłębianie wrażliwości estetycznej uczniów oraz zachęcanie uczniów do podejmowania zadań wykraczających poza kanon obowiązkowej nauki, a także promowanie osiągnięć wychowanków przedszkoli i uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na I edycję konkursu zgłoszono aż 146 prac plastycznych z 26 placówek oświatowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Nadesłano 84 prace w kategorii wiekowej 5-10 lat, 45 prac w kategorii wiekowej 11-15 lat i 17 prac w najstarszej kategorii wiekowej 16-19 lat.

Organizatorzy konkursu powołali jury konkursowe w składzie:

• przewodniczący: Dariusz Delik – dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu;

•    członkowie:

o    Tadeusz Kierel – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
o    Dorota Komendzińska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu;
o    Sylwia Rajkowska – Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu;
o    Danetta Ryszkowska-Mirowska – dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Jury konkursowe zebrało się 28 lutego 2019 r. w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jury oceniało prace plastyczne, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: jasność przekazu wizualnego, pomysłowość i kreatywność, estetykę wykonania, zgodność ilustracji z treścią książki.

Jury przyznało następujące nagrody:

1.  w kategorii wiekowej 5-10 lat:

I miejsce: Natalia Korpal (7 lat, SP 18 w Toruniu) „Bazyliszek” – il. do „Wesołych bajek” Agnieszki Frączek;

II miejsce: Nela Stanicka (10 lat, SP w Złotorii) „Papuga” – il. do książki „Nela mała reporterka”;

III miejsce: Aleksandra Lipowska (8 lat, ZS w Lubostroniu) „Pszczoły” –  il. do książki „Pszczoły” Piotra Sochy;

2. w kategorii wiekowej 11-15 lat:

I miejsce: Patrycja Kozłowska (12 lat, SP w Wójcinie) „Krzyżacy” –  il. do powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem;

II miejsce: Julianna Gołębiowska (12 lat, SP nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim) „W pustyni i w puszczy” – il. do powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem;

III miejsce: Weronika Sworowska (13 lat, SP w Rzęczkowie) „W pustyni i w puszczy” – il. do powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem;

3.    w kategorii wiekowej 16-19 lat:

I miejsce: Weronika Chejnowska (16 lat, ZSR w Grudziądzu) „Odkrycie Solaris” – il. do powieści Stanisława Lema;

II miejsce: Aleksandra Skoczylas (17 lat, VII LO w Toruniu) „Cień bez humoru” –  il.  do wiersza „Cień” z tomu „Mądra poduszka”;

III miejsce: Sara Przybylska (17 lat, VII LO w Toruniu) „Siła miłości” –  il.  do wiersza „Zakochane parasole” Hanny Niewiadomskiej.

Nagrody dla laureatów I, II i III miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jury konkursowe postanowiło też przyznać nagrody specjalne:

1. Nagroda specjalna dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu: Maja Kaczmarek (7 lat, SP 18 w Toruniu) „Złota kaczka” – il. do „Wesołych bajek” Agnieszki Frączek;

2. Nagroda specjalna dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu: Ida Błędowska (7 lat, SP 18 w Toruniu) „Jaś i Małgosia” – il. do bajki Jana Brzechwy;

3.    Nagroda specjalna: Marta Górecka (22 lata, SOSW w Chełmnie) „Słowa, które ranią” – il. do książki Joanny M. Chmielewskiej „Niebieska niedźwiedzica”;

4. Nagroda specjalna dyrektora Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu dla Szkoły Podstawowej nr 18 w Toruniu.

Nagrody dla uczestników konkursu postanowiło również przyznać Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Toruniu. Komisja konkursowa podczas obrad 28 lutego 2019 r. postanowiła przyznać trzy Nagrody Specjalne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich:

1. w kategorii wiekowej 5-10 lat dla Oliwii Stodulskiej ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie za pracę „Rejs marynarskiej skarpetki”, ilustrującą książkę pt. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek – za pomysł, precyzję wykonania, połączenie świata marynistycznego ze światem domowym, za wykorzystanie ciekawej techniki płaskorzeźby w modelinie;

2. w kategorii wiekowej 10-15 lat dla Amelii Kucharskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim za pracę „Wakacje z duchami”, ilustrującą książkę Adama Bahdaja pod tym samym tytułem – za powrót do klasyki literatury dziecięcej, za precyzję wykonania i ciekawą kompozycję;

3. w kategorii wiekowej 16-19 lat dla Patrycji Radzimskiej z Zespołu Szkół RCKU w Przemystce za pracę pt. „Dar wzroku”, ilustrującą książkę Iwony Chmielewskiej pt. „Oczy” – za przesłanie, abyśmy umieli docenić to, co mamy, za wykorzystanie metod i narzędzi cyfrowych i dbałość o detal.

Wręczenie nagród laureatom I edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika” odbędzie się na wernisażu wystawy poświęconej polskiej literaturze ilustrowanej 2 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu (ul. Dąbrowskiego 4).

2019-06-04 11:32:17