2019-03-29 08:28:00 „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika” - wystawa

Wystawa „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika” stanowi część projektu pn. „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu oraz Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Wystawa prezentuje prace plastyczne uczestników I edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji”.

Konkurs, skierowany do wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z województwa kujawsko-pomorskiego, ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i plastycznych dzieci i młodzieży, wspieranie edukacji języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły średniej, pogłębianie wrażliwości estetycznej uczniów, zachęcanie uczniów do podejmowania zadań wykraczających poza kanon obowiązkowej nauki, a także promowanie osiągnięć wychowanków przedszkoli i uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na I edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” wpłynęło aż 146 prac plastycznych z 26 placówek oświatowych z całego regionu kujawsko-pomorskiego.

Zadaniem uczestnika konkursu było zilustrowanie wybranej przez siebie książki polskiego autora lub ilustratora. Pracę można było wykonać dowolną techniką plastyczną ręcznie (np. rysunek, malowanka, wyklejanka, wydzieranka, kolaż) lub techniką komputerową.

Uczestnicy konkursu wykazali się dogłębną znajomością twórczości polskich pisarzy i ilustratorów. Wzięli na warsztat nie tylko literaturę współczesną, ale i dzieła klasyków. Ilustrowali teksty Małgorzaty Strzałkowskiej, Przemysława Wechterowicza, Agnieszki Frączek, Agnieszki Stelmaszyk, Renaty Piątkowskiej czy Barbary Kosmowskiej. Chętnie sięgali również po picturebooki Iwony Chmielewskiej oraz Joanny Concejo. Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się utwory klasyków – stworzono ilustracje m.in. do „Żeńców” Szymonowica, bajek Krasickiego, Jachowicza i Fredry, wierszy Konopnickiej, Tuwima, Brzechwy, Kerna czy Porazińskiej, powieści Sienkiewicza, Korczaka, a także Lema.

Wystawie prac plastycznych laureatów wojewódzkiego konkursu plastycznego towarzyszy ekspozycja książek, pokazująca rozwój ilustracji w polskich wydawnictwach adresowanych do młodego odbiorcy i prezentująca dorobek najwybitniejszych polskich ilustratorów XX i XXI wieku, takich jak Adam Kilian, Jan Lenica, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Grażka Lange, Paweł Pawlak czy Maciej Szymanowicz.

Organizatorami ekspozycji poświęconej najwybitniejszym polskim ilustratorom XX i XXI wieku są trzy największe toruńskie biblioteki: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu.

Wystawę można oglądać od 2 do 30 kwietnia 2019 r. w godzinach otwarcia bibliotek w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Dąbrowskiego 4 oraz w sali wystawowej Filii nr1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.

Zdjęcie główne: Błażej Kępa, lat 8, SP nr 23 w Toruniu; ilustracja do wiersza "Na straganie" J. Brzechwy

Jakub Kaczkowski, lat 7, SP nr 4 w Toruniu,
il. do książki I. Chmielewskiej