plen
Aktualności
2019-03-29 01:43:00 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - 2 kwietnia 2019 roku

2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony w 1967r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego wydarzenia jest promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj pełni rolę gospodarza, w tym roku to honorowe zadanie otrzymała Litwa, motto towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: „Książki pomagają nam zwolnić!”

Autorem przesłania do dzieci oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius, wielokrotnie  nagradzany litewski pisarz i ilustrator, autor ponad 60 książek dla dzieci.

Z tekstem listu do dzieci można zapoznać się na stronie polskiej sekcji IBBY.

Prezentując wybrane pozycje, zachęcamy do sięgnięcia po literaturę dla dzieci i młodzieży dostępną w naszych zbiorach.

 

 

Klub latających ciotek
Rafał Witek ; ilustracje Katarzyna Kołodziej
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2017.

Projekt graficzny okładki: Katarzyna Kołodziej

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Letni wyjazd na wieś do podstarzałych ciotek okazuje się początkiem fascynującej przygody, w której współczesnym emocjom towarzyszą zdarzenia skrywane za zasłoną lat. Młodzi bohaterowie muszą rozwikłać tajemnicę, w czym mimowolnie pomagają im krzepkie, fertyczne staruszki. Skrzące się humorem dialogi, komizm postaci potęgowany zabawnymi sytuacjami, wartka narracja, spora dawka sensacji, zaskakujący finał – znakomita rodzinna lektura, okazja do wspólnego śmiechu i wspólnych czytelniczych przeżyć.

Opis pochodzi z okładki książki

Więcej niż klub

Paweł Beręsewicz
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2016.
 
Projekt graficzny okładki: Zenon Wiewiurka

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Messi i Ronaldo w jednym klubie?
Tak, jest taki. Nazywa się:
a. Real Madryt
b. FC Barcelona
c. Frutex Pięknogóra
Właściwą odpowiedź znajdziesz gdzieś miedzy pierwszą a ostatnią stroną tej książki.

Opis pochodzi z okładki książki.

Cecylka Knedelek i kanapki z kanapy

Joanna Krzyżanek ; [narys.] Zenon Wiewiurka.
Wydawnictwo Jedność, cop. 2013.  

Projekt graficzny okładki: Zenon Wiewiurka

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Cecylka Knedelek i gąska Waleria siedziały właśnie w swoim przytulnym salonie na swej wygodnej zielonej kanapie, gdy nagle, czy dacie wiarę, obie dokładnie w tym samym momencie poczuły ochotę na małe co nieco, na małą pożywną przekąskę. Nie była to jednak pora śniadania, więc płatki owsiane nie wchodziły w grę, nie była to także pora obiadu, więc pomidorowa zupa z kwaśną śmietanką także nie była potrawą na miejscu. Była to jednak idealna pora na smakowite i pożywne kanapki. Cecylka Knedelek i gąska Waleria przygotowały ich tak dużo, że z pewnością starczy również dla Was. Czy macie się ochotę poczęstować?

Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Jedność

Ewolucja według Calpurnii Tate

Jacqueline Kelly ; z języka angielskiego przełożyła Katarzyna Rosłan.
Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Jest rok 1899. W Teksasie panuje upalne lato, a jedenastoletnia Calpurnia Tate szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie: dlaczego żółte koniki polne są większe od tych zielonych? Z niewielką pomocą dziadka, zapalonego przyrodnika, odkrywa rozwiązanie: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia wszystko się zaczyna – przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja światem przyrody i nauki, a także jej kłopoty – bo w XIX-wiecznym Teksasie trudno o większe dziwactwo niż dziewczyna, która marzy o tym, by być przyrodniczką.
Opis pochodzi z okładki książki


 
Afryka Kazika

Łukasz Wierzbicki ; ilustracje Marcin Leśniak, Marcin Ćwikła, Krzysztof Rusinek ; rysunki Beata Kulesza-Damaziak
Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2017.

Projekt graficzny okładki: Beata Kulesza-Damaziak

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Bis

Teatr z Lassem i Mają

Martin Widmark, Helena Willis ; przełożyła ze szwedzkiego Barbara Gawryluk.
Poznań : Wydawnictwo Zakamarki, 2018.

Projekt graficzny okładki: Helena Willis

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Propozycja dla wszystkich fanów Lassego i Mai, którzy nie tylko lubią czytać książki, ale też bawić się wokół ich fabuły. Zapraszamy do zabawy w teatr!

W tym tomie znajdziecie cztery tajemnice rozpisane na role – gotowe do wystawienia na deskach szkolnego, podwórkowego czy domowego teatru. Lasse i Maja podpowiedzą, jak przygotować takie przedstawienie i co będzie do tego potrzebne.

Tom zawiera trzy sztuki oparte na znajomych wątkach – tajemnicy diamentów, pociągu i miłości – oraz jedną zupełnie nową historię Tajemnica orkiestry. Jak można się domyślić, młodzi aktorzy będą mogli również wyżyć się muzycznie!

Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Zakamarki

Tsatsiki i Per

Moni Nilsson ; przełożyła ze szwedzkiego Barbara Gawryluk
Poznań : Wydawnictwo Zakamarki, 2017.

Projekt graficzny okładki: Pija Lindenbaum

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Tsatsiki chodzi do piątej klasy. Nic nie jest już takie jak dawniej, kiedy był mały. Mamuśka i Jens ciągle się kłócą, nowi sąsiedzi zawsze mają o coś pretensje, a dziewczyny z klasy uważają, że Tsatsiki i Per Hammar są dziecinni. W dodatku hotel Taty Poławiacza Ośmiornic zagrożony jest bankructwem i nie wiadomo, czy Tsatsikiemu i Perowi uda się tego lata pojechać do Grecji. Postanawiają sami zarobić na bilety. To jednak okazuje się równie trudne, co dogadanie się z dziewczynami…

Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Zakamarki

Eri i smok

Jacek Inglot ; ilustracje Anita Graboś
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.

Projekt graficzny okładki: Anita Graboś

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Eri jest inna niż wszyscy. Nie tylko dlatego, że jako jedyna we wsi ma rude włosy. Przyjaźni się z dobrą szeptuchą Maruszą, a zwierzęta okazują jej zdumiewające posłuszeństwo. Pewnego dnia Marusza powierza dziewczynce szczególne zadanie: ochronić ostatnie smocze jajo przed złym Widukindem. To bardzo ważne, bo ten, kto będzie przy narodzinach smoka i nada mu imię, zdobędzie nad nim władzę. A nikt nie chce, by taka potężna broń trafiła w ręce bezlitosnego czarnoksiężnika…

Eri wyrusza w pełną przygód podróż w towarzystwie gnomka Kołatka, kochającego poezję byłego zbója Wergiliusza oraz skrzata Bajazego.

Opis pochodzi z okładki książki

30 znikających trampolin

Dorota Kassjanowicz ; il. Paulina Daniluk
Poznań : Wydawnictwo Albus, 2016.

Projekt graficzny okładki: Paulina Daniluk

PRZEJDŹ DO KATALOGU

30 znikających trampolin Doroty Kassjanowicz to książka napisana przede wszystkim z myślą o dzieciach w wieku 7–12 lat.
Składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Stylistycznie zróżnicowane formy wypowiedzi, wykorzystujące niektóre gatunki literackie, pozwalają nam poznać opowieść z wielu perspektyw, poziomów wrażliwości, komunikatywności, spostrzegawczości itp. Każda kolejna interpretacja wydarzenia pokazuje, jak różni jesteśmy, jak różnego języka używamy i w jak rozmaity sposób odbieramy rzeczywistość – zależnie od osobowości, nastroju, intencji, wiedzy, a nawet pory dnia.
Autorka w humorystycznych tekstach pełnych niespodzianek swobodnie i po mistrzowsku wykorzystuje zabawę słowami i grę konwencjami, pokazując, w jaki sposób język kształtuje nasz obraz świata, i jak to, co postrzegamy, wpływa na nasz język.

Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Albus

Bajki z 1001 dobranocy

Wanda Chotomska ; il. Iwona Cała. - Łódź
Wydawnictwo Literatura, 2008.

Projekt graficzny okładki: Iwona Cała

PRZEJDŹ DO KATALOGU


A gdyby tak drożdżowy rogalik został księżycem? Choć przez jedną noc! A koniki z karuzeli nie były wcale z drewna, tylko prawdziwe, najprawdziwsze, z miłą sierścią i aksamitną grzywą? I gdyby kukułka z zegara miała 20 małych kukułczątek, które by wszystko pomyliły zegarmistrzowi?
To by było zupełnie jak z bajki 1001 dobranocy! Nie sądzicie?

Opis pochodzi z okładki książki

Kobiety : badaczki, czempionki, awanturnice

Joanna Kończak ; ilustracje Karolina Matyjaszkowicz
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.

Projekt graficzny okładki: Karolina Matyjaszkowicz, Monika Pietras

PRZEJDŹ DO KATALOGU


Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.

Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?

Opis pochodzi z okładki książki

Wielka księga wartości : opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach

Teresa Blanch, Anna Gasol ; ilustracje Valenti Gubianas ; przełożyła Marta Szafrańska-Brandt Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.

Projekt graficzny okładki: Matra Weronika Żurawska-Zaręba

PRZEJDŹ DO KATALOGU

To szesnaście niezwykłych opowieści, dzięki którym nauczymy się stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać ich rozwiązania. Dowiemy się, na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjemy też, jak ważne jest akceptowanie siebie.

To książka, którą można czytać bez końca. To książka, która uczy nas zrozumienia i empatii. To książka, która pokazuje, jak żyć.

Przepięknie zilustrowana „Wielka księga wartości” pomoże również dorosłym, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom, czym kierować się w życiu.

Opis pochodzi z okładki książki

Droga do gwiazd : opowieść o Mikołaju Koperniku

Katarzyna i Paweł Ziemniccy ; [ilustracje Ewa Beniak-Haremska]
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2019.

Projekt graficzny okładki
: Ewa Beniak-Haremska

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…

Opis pochodzi z okładki książki

Findus się wyprowadza

Sven Nordqvist ; tł. Magdalena Landowska. – Poznań
Media Rodzina, cop. 2013.

Projekt graficzny okładki: Sven Nordqvist

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Findus codziennie o czwartej rano rozpoczyna serię skoków po swoim nowym łóżku. Pettson ma już tego dość i ostrzega kota, że jeśli Findus nie skończy skakać, będą musieli wynieść łóżko. Kot uważa, że jest to doskonały pomysł – będzie mógł wówczas skakać po łóżku, ile tylko zechce. Czy jednak mieszkanie w samotności jest naprawdę fajne? A jeśli w okolicy pojawi się lis?

Opis pochodzi z okładki książki

Była sobie dziewczynka

Piotr Dobry, Łukasz Majewski
Warszawa : Wydawnictwo Tadam część Grupy Wydawniczej Vectio, 2018.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Co robiły dziewczynki w czasach prehistorycznych? Czym bawiły się w starożytnej Grecji? Jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej? Dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? Kto nadawał im imiona w państwie Azteków? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś?
Autorzy uwielbianej przez dzieci serii o Ancyklopku przedstawiają inspirującą książkę, dzięki której młode czytelniczki mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Bo ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia. A Ty?

Opis pochodzi z okładki książki ilość odsłon: 273
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-09-16 12:07:49

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń