2019-07-23 09:37:00 „Pollando miaokule - Polska w moich oczach” - wystawa prac plastycznych

Prezentowane na wystawie prace zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie plastycznym dla dzieci. Jego inicjatorką była p. Grażyna Szubryczyńska - nauczycielka oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu, a zarazem esperantystka, która od 29 lat jest zaangażowana w środowiskach związanych z ideą języka esperanto, m.in. poprzez udział w Międzynarodowych Kongresach Ligi Nauczycieli Esperantystów. Inspiracją do przygotowania konkursu poświęconego Polsce było 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W jego organizację zaangażowały się również Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 35 w Toruniu p. Ewa Lerman oraz nauczycielka oddziału przedszkolnego p. Kamila Dzioba. Elektroniczną prezentację prac, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy, przygotowała p. Karolina Winiarska - nauczycielka oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu.

Konkurs został ogłoszony w styczniu 2019 r. w ramach szkolnego programu edukacji międzykulturowej poprzez język międzynarodowy esperanto. Zadaniem dzieci było zilustrowanie dowolną techniką swoich opinii oraz wyobrażeń o Polsce oraz skomentowanie pracy we własnym języku. Lokalny esperantysta tłumaczył komentarze dzieci na język esperanto, dzięki czemu inicjatorka konkursu mogła je przetłumaczyć na język polski. Łącznie na konkurs spłynęło 170 prac z 6 państw (Brazylii, Chin, Korei Południowej, Serbii, Szwajcarii oraz Węgier):

- Brazylia: 116 prac z prywatnej szkoły Marupiara w Sao Paulo, gdzie dla sześciu klas stworzono specjalny projekt, w ramach którego m.in. zaproszono potomków polskich emigrantów (opuścili oni nasz kraj w czasie II wojny światowej), którzy opowiedzieli  uczniom o Polsce, a nawet wspólnie z nimi przygotowali polskie potrawy. Podczas obchodów 20-lecia szkoły podsumowano projekt, m.in. przedstawiając krótki film w języku esperanto z podziękowaniem za uczestnictwo w konkursie, gratulacjami z racji jubileuszu  i zdjęciami szkoły,

- Chiny: 15 prac ze szkoły podstawowej Baotalu w mieście Zhenjiang. W szkole tej od 1993 roku grupa dzieci uczy się języka esperanckiego, a cała szkoła od wielu lat gości Esperantystów z innych krajów (ostatnio ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Brazylii),

-     Korea: 3 prace nadesłane wyłącznie drogą internetową, za to przez członka zarządu Światowego Związku Esperantystów,

-    Serbia: 25 prac z Suboticy, gdzie prawie 35% ludności deklaruje narodowość węgierską. Esperantystka zaangażowała do współpracy dwie szkoły i galerię plastyczną EmArt,

- Szwajcaria: 8 prac ze szkoły Montessori, w której uczniowie dobrze posługują się językiem esperanto i m.in. korespondują z rówieśnikami z Rybnika,

-     Węgry: jedyny list od osoby prywatnej - 3 prace dziecka, którego babcia i tata urodzili się w Poznaniu. Jednak komentarze napisane są w języku węgierskim i esperanckim.

Na wystawie prezentowane jest blisko 60 prac, do których dołączone zostały komentarze w trzech językach: ojczystym dla dziecka, esperanckim jako pomostowym oraz polskim.

Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej Biblioteki do 30 sierpnia w godzinach od 10:00 do 15:00 (w środy do godz. 17:00), od poniedziałku do piątku.

2019-11-18 14:08:41