plen
Aktualności
2010-04-30 01:15:00 Wykład prof. Jana Wroniszewskiego


Profesor Jan Wroniszewski, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii  i  Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i wiceprzewodniczący Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji od wielu lat zajmuje się genealogią, historią społeczną, heraldyką i sfragistyką (nauką o pieczęciach). Jest uznanym autorytetem w tych dziedzinach w skali kraju. Profesor Jan Wroniszewski jest uczniem prof. Janusza Bieniaka, założyciela (wraz z prof. Jasińskim) tzw. toruńskiej szkoły genealogicznej.

Spotkanie poprowadził dr hab. Dariusz Dąbrowski, pracownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Historii Historiografii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizujący się w genealogii dynastycznej, historii politycznej Europy Środkowo-Wschodniej w średniowieczu, zajmujący się także zagadnieniami funkcjonowania dzieła sztuki w społeczeństwie polskim w XIX w.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z I LO w Toruniu z nauczycielką p. Katarzyną Fiałkowską oraz uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu wraz z nauczycielkami p. Barbarą Kwiatkowską i p. Anną Danilewską.

Prelekcja przybliżyła słuchaczom znaczenie genealogii oraz metody badawcze stosowane w tej nauce, analizującej powiązania rodzinne, relacje między poszczególnymi pokoleniami, pozwalającej odtworzyć na podstawie różnego rodzaju źródeł i materiałów historycznych dzieje rodów wraz z ich społecznymi aspektami.

Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu i obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną.


 


 

 

 

 

 

 
Fot. Aneta Moczulska-Banekilość odsłon: 2677
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-12-03 09:23:25

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń