2010-04-30 01:15:00 Wykład prof. Jana Wroniszewskiego

Profesor Jan Wroniszewski, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii  i  Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i wiceprzewodniczący Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji od wielu lat zajmuje się genealogią, historią społeczną, heraldyką i sfragistyką (nauką o pieczęciach). Jest uznanym autorytetem w tych dziedzinach w skali kraju. Profesor Jan Wroniszewski jest uczniem prof. Janusza Bieniaka, założyciela (wraz z prof. Jasińskim) tzw. toruńskiej szkoły genealogicznej.

Spotkanie poprowadził dr hab. Dariusz Dąbrowski, pracownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Historii Historiografii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizujący się w genealogii dynastycznej, historii politycznej Europy Środkowo-Wschodniej w średniowieczu, zajmujący się także zagadnieniami funkcjonowania dzieła sztuki w społeczeństwie polskim w XIX w.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z I LO w Toruniu z nauczycielką p. Katarzyną Fiałkowską oraz uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu wraz z nauczycielkami p. Barbarą Kwiatkowską i p. Anną Danilewską.

Prelekcja przybliżyła słuchaczom znaczenie genealogii oraz metody badawcze stosowane w tej nauce, analizującej powiązania rodzinne, relacje między poszczególnymi pokoleniami, pozwalającej odtworzyć na podstawie różnego rodzaju źródeł i materiałów historycznych dzieje rodów wraz z ich społecznymi aspektami.

Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu i obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną.

Fot. Aneta Moczulska-Banek

2019-08-01 12:30:18