2010-05-14 09:52:00 Cybersenior - VI edycja

Uroczystym rozdaniem dyplomów zakończyła się 29 kwietnia 2010 r. szósta edycja kursu komputerowego dla Seniorów „Cybersenior”. Zajęcia odbywały się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu edukacyjnego „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej jako miejsce wspierające rozwój społeczeństwa informacyjnego”.

Zajęcia trwały łącznie osiem tygodni i prowadzili je pracownicy Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego. Program obejmował: podstawy obsługi komputera i korzystania z sieci Internet, używanie programu do edycji tekstów Microsoft Office Word 2003 oraz zasady funkcjonowania poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.

Przy okazji spotkań komputerowych, seniorzy zapoznali się także z ofertą Biblioteki i zasadami korzystania z katalogu on-line. Po zakończeniu kursu seniorzy mieli możliwość przekazania swoich uwag i wniosków na temat jego organizacji w przygotowanej ankiecie.

Szósta edycja kursu była jednocześnie ostatnią. Szkolenia odbywały się na przestrzeni lat 2008-2010, a we wszystkich edycjach udział wzięło łącznie 27 osób. Wszyscy uczestnicy kurs ukończyli, wykazując w trakcie dużą wytrwałość, sumienność i zaangażowanie.

Obecnie w zauważalny sposób mamy do czynienia z głębokimi i trwałymi przemianami demograficznymi. Jedną z najważniejszych z nich jest zjawisko starzenia się społeczeństwa. Jego efektem jest powstanie wciąż powiększającej się grupy ludzi, już nieczynnych zawodowo, ale wciąż pełnych sił witalnych, zainteresowanych dokształcaniem się, możliwościami rozwijania swych pasji, szukających ciekawych form spędzania czasu. Wiele instytucji dostrzegło potrzebę uaktywnienia tej grupy społecznej pod kątem radzenia sobie z nowoczesnymi technologiami, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu powyższymi działaniami chętnie włączyła się w ten coraz powszechniejszy nurt.

Fot. Aneta Moczulska-Banek

2019-12-03 09:23:25