2012-03-19 08:46:00 "Mobilna edukacja w XXI wieku"

Udało się pomieścić zarówno wszystkich gości jak i pokaźną ilość sprzętu, którego zastosowanie w edukacji mobilnej poznawaliśmy. Prowadzący spotkanie Janusz Wierzbicki swój interesujący wykład ilustrował licznymi przykładami wykorzystania w edukacji tablicy multimedialnej, tabletów oraz ... telefonu komórkowego. Przeglądaliśmy e-gazety  i e-książki. Interaktywny charakter prezentacji pozwolił nawet na animację elektrowni wiatrowej uruchomionej dmuchnięciem w mikrofon wmontowany w tablet. Nakręciliśmy wspólnie reportaż z konferencji, w grupach zastanawialiśmy się czemu/komu służą informacje publikowane na naszych stronach www. Określiliśmy  ogólne i szczegółowe cele, które chcielibyśmy poprzez zamieszczanie informacji na stronach realizować. Cel ogólny, co do którego wszyscy byliśmy zgodni to pozyskanie nowych czytelników. Cele szczegółowe wywołały ożywioną dyskusję. Najczęściej jednak pojawiało się zdanie, żeby pozyskać nowych czytelników poprzez wielokanałowe dostarczanie im atrakcyjnej informacji o zbiorach i usługach. Prowadzący omawiał różne narzędzia dystrybucji informacji: stronę www, blog, profil instytucjonalny  na portalu społecznościowym podkreślając, że narzędzie jest sprawa drugorzędną; najważniejsza jest treść – co i komu chcemy przekazać. Zachęcał do redagowania „zabójczo skutecznych komunikatów”, a przestrzegał przed  publikowaniem „zabójczych treści” ( z którymi nierzadko sami się spotykamy).
Na przykładzie planowania wycieczki zagranicznej, prowadzący udowodnił, jak ważna jest umiejętność formułowania słów pragnień; zamieszczone na stronie internetowej ułatwiają użytkownikowi dotarcie do poszukiwanych informacji.

Sponsorzy konferencji  prezentowali swoje produkty w sali dydaktycznej. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja tablicy interaktywnej, w wielu szkołach (a w bibliotekach szczególnie) urządzenia ciągle jeszcze nieobecnego lub niedocenianego.
W czasie przerwy lunchowej uczestnicy mogli się posilić oraz podtrzymać lub nawiązać interesujące zawodowe znajomości.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wypełnili ankiety ewaluacyjne. Z ich analizy wynika, że program konferencji zaspokoił oczekiwania użytkowników. Wyrazili oni także chęć uczestniczenia w kolejnych szkoleniach czy warsztatach, zwłaszcza dotyczących właściwej organizacji i redagowania treści na stronie www. Spośród respondentów wylosowano trzy osoby, do których trafiły drobne upominki ufundowane przez organizatorów.

GALERIA ZDJęć

2019-06-18 10:13:15