2012-03-19 11:03:00 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

Wystawa „Listy do Syna” składa się z 10 fotografii Chrisa Niedenthala, których bohaterami są dzieci z zespołem Downa i ich matki. Zdjęcia pokazują matki wraz z dziećmi w codziennych sytuacjach: w domu, podczas zabawy, na spacerze. Ekspozycję uzupełniają listy Wioletty Mikusek, matki Stasia, który urodził się z trisomią 21.

Chris Niedenthal to polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, laureatem nagrody World Press Photo z 1986 r. Współpracował z takimi magazynami jak  „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Forbes”. W 2009 r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Pomysłodawcą wystawy „Listy do Syna” jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” w Warszawie. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu grantowego programu „Wspieramy Mamy”, ogłoszonego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA w 2007 r.

Głównym celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy matek, którym rodzi się niepełnosprawne dziecko, przeciwdziałanie społecznej izolacji dzieci z trisomią 21 i ich rodzin oraz przełamania lęku części społeczeństwa przed innością.
Wystawa od 2008 roku odwiedza różne miasta Polski.

W 2005 roku Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa ustanowiło 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie została wybrana przypadkowo. Osoby z zespołem Downa mają w komórkach swojego ciała dodatkowy – trzeci chromosom w 21 parze. Ta niewielka zmiana powoduje, że powstaje widoczne upośledzenie.

Każdego dnia w Polsce rodzi się trójka dzieci cierpiących na tę nieuleczalną chorobę.

Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia 2012 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wstęp wolny.

2019-06-18 10:13:15