2008-10-24 10:48:00 Działalność edukacyjna

We wrześniu 2008 roku wznowiliśmy lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników. W bieżącym roku szkolnym, tak jak w ubiegłym, proponujemy też szkolenia indywidualne i grupowe z zakresu przysposobienia bibliotecznego dla wszystkich grup czytelników, a zwłaszcza dla nauczycieli i studentów.

W Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu prowadzimy lekcje biblioteczne dla maturzystów. Celem tych zajęć jest przygotowanie uczniów do samodzielnego opracowania bibliografii do prezentacji maturalnej z języka polskiego. W czasie zajęć uczniowie wykonują ćwiczenia pozwalające opanować umiejętność prowadzenia poszukiwań bibliograficznych w bazach Biblioteki Narodowej i katalogu elektronicznym oraz w bazie Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Tematy tych lekcji to Przewodnik Bibliograficzny i Bibliografia Zawartości Czasopism w formie tradycyjnej i elektronicznej jako podstawowe źródło informacji bibliograficznej oraz Wyszukiwanie informacji w katalogu OPAC i bazie bibliograficznej PROWEB. Lekcje odbywają się we wtorki i piątki w godz. 8.00-9.45.

W naszej bibliotece prowadzimy również lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W czasie zajęć uczniowie zapoznają się z takimi pojęciami, jak biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, katalog oraz zwiedzają gmach Biblioteki. Mają też okazję prześledzić całą drogę książki – z półki w magazynie zbiorów do rąk czytelnika. Temat lekcji brzmi Biblioteka jakiej nie znamy: wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Lekcje odbywają się w środy i czwartki w godz. 8.00-9.45.

W ofercie edukacyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu są także szkolenia dla nauczycieli. Głównym celem zajęć jest zaprezentowanie nauczycielom możliwości nowego systemu bibliotecznego PROLIB i przygotowanie ich do samodzielnego korzystania z modułu OPAC WWW. Uczestnikom szkolenia proponujemy zwiedzanie siedziby biblioteki, zapoznajemy ich z jej historią, zbiorami oraz oferowanymi usługami.

Lekcje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

Lekcje dla maturzystów

ilość odsłon: 1970