plen
Aktualności
2017-02-01 11:17:00 Nowości - luty 2017

 
Dylan i Cohen : poeci rocka
David Boucher
Warszawa : Wydawnictwo Niebieska Studnia, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Kompendium wiedzy na temat obu bardów z profesjonalnie bronioną tezą o poetyckości tekstów piosenek - przeplataną fantastycznymi anegdotami.

Opis: Wydawnictwo Niebieska Studnia
Dwanaście srok za ogon

Stanislaw Łubieński
Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

To jest książka o miłości. O miłości autora do istot skrzydlatych, a także o wielu ludziach, którym wspólne było to zamiłowanie. Stanisław Łubieński umie pisać tak, że opisywane staje się widzialne i słyszalne. I mówi nam: „Trzeba uczyć, że przyroda jest wszędzie i potrzebuje naszej opieki”.
Michał Cichy

Opis z okładki

Edukacja w perspektywie wyzwań współczesności

redakcja naukowa Andrei Harbatski, Elżbieta Krysztofik-Gogol
Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Prezentowana monografia jest pracą zbiorową, w której przedstawiono wieloaspektowe spojrzenie na polską edukację, szkołę i ucznia w kontekście globalnym i krajowym. Jej treść ściśle wpisuje się w prowadzone w ostatnich latach dyskusje na temat edukacji i jej uwarunkowań, szkoły, współczesnego środowiska życia.
[...] moją aprobatę wzbudza prezentowana problematyka pracy, której tytuł w bardzo wyraźny sposób prezentuje intencję redaktorów naukowych - Edukacja w perspektywie wyzwań współczesności. [...] Autorzy tomu stawiają pytania: Czy i w jakim stopniu edukacja i wychowanie są tym samym rodzajem działalności co w nieodległej przeszłości? Jak bardzo wyzwania współczesnego świata stają się nowym elementem wychowania? Jak współczesny świat zmienia warunki funkcjonowania szkoły i wpływa na interakcje w niej zachodzące? W jaki sposób współczesność oddziałuje na kluczowe obszary, dziedziny edukacji i wychowania? Jakie innowacje edukacyjne są niezbędne we współczesnej rzeczywistości szkolnej (i szerzej- w edukacji)?
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Tadeusza Pilcha

Opis z okładki
Edukacja wobec niepowodzeń i szans ich minimalizacji

redakcja naukowa Anna Karpińska, Monika Zińczuk, Piotr Remża
Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek ; Białystok : Fundacja Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Społeczno-Pedagogicznych, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Autorzy podjęli ważną problematykę niepowodzeń szkolnych, rozumianych jako rozbieżności między celami edukacji a osiągnięciami szkolnymi uczniów. Rozbieżności te niejednokrotnie związane są z kształtowaniem się negatywnego stosunku uczniów do szkoły.
Doświadczenie badawcze Autorów pozwoliło na przygotowanie pracy potrzebnej, łączącej teorię i praktykę edukacyjną z zakresu funkcjonowania ucznia i nauczyciela w procesie kształcenia. Dobór tekstów został dobrze przemyślany, w związku z czym stanowią one logiczną całość i tworzą spójną wizję pracy z uczniem doświadczającym niepowodzeń edukacyjnych. Prezentowane stanowiska teoretyczne, wyniki badań oraz propozycje strategii działań dotyczących doskonalenia efektywności i skuteczności procesu kształcenia mogą być z powodzeniem zastosowane w praktyce edukacyjnej, a niektóre z nich mogą stać się sygnałem do poszukiwań nowych, lepszych rozwiązań. Z pewnością przyczynią się do poszerzenia perspektywy badawczej pedagogiki.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Jolanty Sempruch

Opis z okładki
Ganbare! : warsztaty umierania

Katarzyna Boni
Warszawa : Agora, cop. 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Ganbare! to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości
Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania.

Opis z okładki


Głos odzyskany : poradnik dla rodziców dzieci jąkających się

Doreen Lenz Holte ; przeł. Tatiana Sokala i Joachim Ferlin
Kraków : Wydawnictwo Edukacyjne, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Głos odzyskany. Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się autorstwa Doreen Lenz Holte to wyjątkowa książka-świadectwo, napisana przez matkę zmagającą się z wieloletnią niepłynnością mowy dziecka. To także próba odpowiedzi na pytanie: co mogę zrobić w takiej sytuacji w warunkach domowych i poza środowiskiem rodzinnym? Co mogą zrobić profesjonaliści? Jak pomóc dziecku?

Opis: Wydawnictwo Edukacyjne


Indyk beltsville : opowiadania zebrane

Jerzy Pilch
Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Po raz pierwszy wszystkie opowiadania Jerzego Pilcha – z okresu od lat osiemdziesiątych aż do dziś – zebrane w jednym tomie.

Opis z okładkiJak pokochać centra handlowe

Natalia Fiedorczuk
Warszawa : Wielka Litera, cop. 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Debiut literacki Natalii Fiedorczuk, to ubrana w introwertyczną narrację opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? Macierzyństwo to nie tylko utrata wolności, przedciążowego ciała i czasu na hobby. To nagła lawina odpowiedzialności. To zmiana, którą trudno opisać, poza zdawkowym "urodzisz swoje to zobaczysz". Można uciekać w perfekcjonizm i strofowanie tych matek, których standardy nie są tak wyśrubowane. Można też, w obliczu tej zmiany coraz głębiej zapadać się w siebie.

Opis: Wydawnictwo Wielka Litera


Krwawa Luna

Patrycja Bukalska
Warszawa : Wielka Litera, cop. 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Julia Brystygier, niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jedna z najbardziej znanych kobiet czasu stalinizmu. Jednocześnie ta, o której niewiele tak naprawdę wiadomo. Mówi się, że znęcała się nad aresztowanymi, a pod koniec życia nawróciła się pod wpływem zakonnic  z Lasek. Co z tych opowieści jest prawdą? Skąd wziął się jej przydomek „Krwawa Luna”? Patrycja Bukalska stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zrozumieć motywacje Julii Brystygier, śledząc kolejne ważne punkty w jej drodze życiowej – od dzieciństwa w galicyjskim miasteczku, przez wojnę i ciemny czas stalinizmu aż po emeryturę spędzoną na pisaniu książek. Powstał fascynujący portret kobiety wybitnie inteligentnej, silnej, ale i dogmatycznej – która podjęła bardzo złą decyzję, od której nie było już odwrotu. Historia Luny wpisana w  trudną polską historię XX wieku jest zarazem odbiciem drogi wielu polskich przedwojennych komunistów.

Opis: Wydawnictwo Wielka Litera

Muzolandia przedszkolaka : scenariusze zajęć dla nauczycieli rytmiki i wychowania przedszkolnego

Adrianna Furmanik-Celejewska
Warszawa : Difin, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Propozycje piosenek i zabaw dla nauczycieli rytmiki i wychowawców pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Dzięki podziałowi na cztery części: jesień, zimę, wiosnę i lato, książka stanowi uporządkowaną i przystępną formę propozycji scenariuszy na cały rok szkolny. Każda pora roku zawiera kilka piosenek wraz z dopasowanymi tematycznie ćwiczeniami i zabawami. Do tekstów dołączony jest zapis nutowy oraz chwyty gitarowe.
Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca nagrania piosenek w wersji oryginalnej i instrumentalnej.

Opis: Difin

Akuszerka

Katja Kettu
Warszawa : Świat Książki, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Wyjątkowa powieść o miłości porównywana do „Oczyszczenia” Sofi Oksanen. Jedno z najbardziej chwalonych i czytanych fińskich dzieł literackich ostatnich lat Krzywe Oko, wychowana w surowej rodzinie zastępczej, wyrasta na outsiderkę i godnie nosi swoje niepochlebne przezwisko. Bogata wyobraźnia pomaga jej w pracy akuszerki i sprowadzaniu dzieci na świat, gdy przez Finlandię przetacza się druga wojna światowa. Dziewczyna zakochuje się w bardzo przystojnym esesmanie i fotografie wojennym Johannesie Angelhurście. Aby być blisko niego, Dzikie Oko –jak czule nazywa ją ukochany –zgłasza się na ochotnika do pracy pielęgniarki w obozie jenieckim, w którym stacjonuje Johannes.
„Akuszerka” jest opowieścią o burzliwym romansie, przeszywających duszę rozterkach i surowym pięknie zacisznego fiordu, która dzieje się na tle brutalnej rzeczywistości niemieckiego obozu, ale także niezwykłych zórz polarnych rozpościerających się nad Morzem Arktycznym.
Mówię z pełnym przekonaniem, że „Akuszerka” jest jedną z najbardziej cenionych i znaczących powieści. Nie boję się przyrównać jej do „Oczyszczenia” Sofi Oksanen. Ta książka jest wielka.


Opis: Świat Książki

Zrozumieć współczesny terroryzm : wybrane aspekty fenomenu

Sebastian Wojciechowski, Przemysław Osiewicz
Warszawa : Difin, cop. 2017.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Głównym celem książki jest ukazanie istoty, skali i specyfiki współczesnego terroryzmu oraz uporządkowanie i zweryfikowanie rozlicznych informacji, które są z nim związane. Przedstawiono je w przystępny, skondensowany, a zarazem naukowy sposób. W publikacji zamieszczono ponadto wiele mało znanych faktów i ciekawostek dotyczących terroryzmu. Pokazują one, iż zagadnienie to oprócz wymiaru brutalnego czy tragicznego ma też i inne konotacje.

Autorzy wybrali dwanaście kwestii, które ich zdaniem ukazują istotę oraz specyfikę współczesnego terroryzmu. Odwołując się do nich, podjęli próbę przybliżenia tego interesującego, a zarazem niebezpiecznego zjawiska.

Opis: Difin

Najgorsze dopiero nadejdzie

Robert Małecki
Poznań : Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, cop. 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Mistrzowska intryga. Charyzmatyczny i bezkompromisowy bohater. Polski kryminał w najlepszym wydaniu.

Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak, że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Najgorsze dopiero nadejdzie. Wkrótce kobieta również znika bez śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie. Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem?

Iskra, która odpali kryminalną petardę.

Opis z okładki
 

 Zmyl trop : na barykadach prywatności w sieci : przewodnik

Finn Brunton, Helen Nissenbaum
Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W czasach permanentnej inwigilacji w sieci, próby ograniczania ilości prywatnych danych, które umieszczamy w internecie, czy domaganie się od rządzących wprowadzenia praw mających na celu ich ochronę już nie wystarczą.
Autorzy wzywają w książce do stawienia oporu rządom, firmom i organizacjom, które zbierają nasze dane. Autorzy postulują stosowanie taktyki szumu informacyjnego, czyli celowego podawania informacji nieprawdziwych i sprzecznych ze sobą, która ma utrudnić i sabotować niepożądane pozyskiwanie informacji o użytkownikach internetu.

Opis: Wydawnictwo Naukowe PWN

Toruński modernizm : architektura miasta 1920-1989

[red. nauk. Katarzyna Kluczwajd, Michał Pszczółkowski]
Toruń : Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, [2016].

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Zabytki toruńskie młodszego pokolenia to spotkania o dziedzictwie kulturowym w odniesieniu do naszej małej ojczyzny, jaką jest miasto. Także o dziedzictwie nielubianym / niechcianym.

Pamiętajmy, że dziedziczmy nie przedmioty, lecz POSTAWY wobec nich. To my określamy WARTOŚCI, my decydujemy, jaki będzie nasz przekaz do potomnych. Przeszłość kulturowa nie jest stałym zespołem faktów – podlega ona nieustannym wyborom.

O społecznym postrzeganiu historii dziś prof. Marcin Król, filozof i historyk idei, powiedział: "Historia zaspokaja ciekawość, lecz nie buduje pamięci". Chcemy działać na rzecz obu – HISTORII I PAMIĘCI.

Chcemy mówić, pisać, edukować na temat zabytków z XIX i XX wieku. Toruń to nie tylko „gotyk na dotyk”. Skoro nie znamy, to nie doceniamy tego, co nowsze. Zabytki młodszego pokolenia potrzebują naszej uwagi, wymagaja badań i konserwatorskiej pieczy.

Opis z okładki

Mity i zgrzyty : polemiki, recenzje, wspomnienia

Tadeusz Boy-Żeleński
Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Boy – to prawdziwa kariera. W trzy czwarte wieku po śmierci być nadal w centrum rzeczy polskich, budzić najżywsze kontrowersje, jednoczyć i dzielić, być zarazem osobą i sztandarem – czego publicysta może chcieć więcej? Ale Tadeusz Żeleński to przede wszystkim pisarz i jako taki powinien być czytany. Jego różnorodne teksty, zebrane w tomie Mity i zgrzyty pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności, wykazać mają klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia Boya: świadka i krytyka swojej, a zwierciadła naszej epoki.

Opis z okładki

Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Opis z okładki

Urojone widmo rewolucji : tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848

Adam Zamoyski
Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2016.

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Kto winien jest WSZYSTKIEMU?
Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając po rozwiązania siłowe. Kiedy to się zaczęło i jakie wynikają z tego nauki?
Adam Zamoyski, znakomity znawca XIX-wiecznej historii, jako pierwszy opisuje genezę i pierwsze dziesięciolecia wojny europejskich władców z widmem terroru rozpętanego przez buntowników. Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów, autor prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami dążącymi do zagłady cywilizacji tronu i ołtarza.
To przede wszystkim historia klęsk – zarówno autentycznych powstańców i rewolucjonistów, jak i władców kontynentu, którzy swoimi opresyjnymi działaniami przyspieszyli własny upadek, a w dłuższej perspektywie doprowadzili do największych tragedii dwudziestego wieku.
Ta opowieść miejscami przeraża, ale również wywołuje śmiech, a na pewno w atrakcyjny sposób uzmysławia, jak współczesne państwa ewoluowały dzięki poszerzaniu narzędzi kontroli nad obywatelem.

Opis: Wydawnictwo Literackie
ilość odsłon: 872
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2018-11-13 14:31:00

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń