plen
Aktualności
2017-03-28 08:10:00 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2 kwietnia 2017

2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony w 1967r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) –Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego wydarzenia jest promowanie pięknej literatury
i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, w tym roku tę honorową rolę pełni Rosja, motto towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: „Rośnijmy z książką”. Przesłanie dla dzieci napisał rosyjski pisarz i poeta, Sergey Makhotin, plakat zaprojektował Mikhail Feodorov, rosyjski ilustrator książek dla dzieci. Z tekstem listu do dzieci można zapoznać się na stronie polskiej sekcji IBBY.

Wśród prezentowanej literatury dla dzieci i młodzieży z naszych zbiorów, znajdują się również wybrane pozycje, które otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursie Książka Roku, realizowanym przez Polską Sekcję  IBBY.

 

Franciszka
Anna Piwkowska ; il. Emilka Bojańczyk. - Warszawa : Fundacja Zeszytów Literackich, 2014.

Projekt graficzny okładki: Emilka Bojańczyk

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Główna bohaterka, trzynastoletnia dziewczynka nie znosi książek o magii. Wkrótce jednak odkrywa, że magia istnieje, ale gdzie indziej, w przyjaźni, w pierwszej miłości, a przede wszystkim w odkrytej przez nią pasji jaką jest poezja. Franciszka pisze pierwszy wiersz i stwierdza, że jedyni poeci, jakich zna „ze szkoły”, to mężczyźni: Kochanowski, Szekspir. Zastanawia się wobec tego „kim jest?” i „czy istnieją poetki?”.

Opis: Fundacja Zeszytów Literackich

Książka Roku 2014, nagroda przyznana przez Polską Sekcję IBBY


 Pamiętnik Blumki
Iwona Chmielewska. - Poznań : Media Rodzina, copyright 2011.

Projekt graficzny okładki: Iwona Chmielewska

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził Pan Doktor – „nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”. Z "Pamiętnika Blumki" czytelnik dowie się dużo. Nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności. W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

Opis z okładki książki

Wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011, przyznane przez Polską Sekcję IBBY


 Czerwone krzesło
Andrzej Maleszka ; il. Igor Morski. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2009.

Projekt graficzny okładki: Andrzej Maleszka, Paweł Panczakiewicz, il. na okładce Maciej Mańkowski

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia... Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...

Opis z okładki książki

Książka Roku 2009, nagroda przyznana przez Polską Sekcję IBBY


 Kotka Brygidy
Joanna Rudniańska. - Lasek : Wydawnictwo Pierwsze, 2007.

Projekt graficzny okładki: LACRIMA Barbara Scharf

PRZEJDŹ DO KATALOGU

„«Kotka Brygidy» w jakimś sensie przebija poprzednie książki Joanny Rudniańskiej. Wydawałoby się, że to książka dla dzieci - ale nie, ona po prostu porusza struny jakiejś zapomnianej, dziecięcej wrażliwości. Gdzieś to z ducha Janusza Korczaka, Haliny Górskiej, tej szlachetnej, czułej, choć i brutalnej w swej prawdzie literatury przedwojennej. Ale jest pisane dziś i brzmi niezwykle współcześnie”.

Z recenzji  Agnieszki Holland na okładce książki

Wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2007, przyznane przez Polską Sekcję IBBY


 
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Rafał Kosik ; il. aut. - Warszawa : Powergraph, 2004.

Projekt graficzny okładki: Rafał Kosik

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Trójka warszawskich gimnazjalistów rozpracowuje gang znikających złodziei. Znajdziecie tu codzienne, szkolne problemy i niecodzienne przygody, komputery, wynalazki, duchy i opowieść o przyjaźni, o jakiej wszyscy marzymy.

Opis: Wydawnictwo Powergraph 

Książka Roku 2005, nagroda przyznana przez Polską Sekcję IBBY

 
Świat do góry nogami
Beata Ostrowicka. - Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wydawnictwo, 2002.

Projekt graficzny okładki: Dariusz Rybicki

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Tragiczna śmierć matki zmieniła nagle dotychczasowe życie 16-letniej Oli. Obarczona kłopotami dnia codziennego, nie potrafiąc znaleźć porozumienia ani z ojcem, ani z młodszym rodzeństwem, stopniowo pogrąża się w apatii. Wtedy pojawia się Mateusz - jej pierwsza miłość...
"Świat do góry nogami" to opowieść o dorastaniu nastoletniej dziewczyny, konflikcie pokoleń i poszukiwania swego miejsca na ziemi.

Opis z okładki książki

II nagroda w konkursie Książka Roku 2002, przyznana przez Polską Sekcję IBBY, wpis na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena IBBY w 2004 roku


 Legendy polskie
Wanda Chotomska ; il. Jausz Stanny. - Warszawa : Wydawnictwo Jaworski, [2010].

Projekt graficzny okładki: Janusz Stanny

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu – coś od siebie doda, zmieni. Legendy, które znajdziecie Państwo w tej książce, opowiedziała mi kiedyś babcia. A teraz, po latach, ja opowiadam je Wam. Moim Czytelnikom. Starszym,- żeby przypomnieli sobie legendy zasłyszane i przeczytane w dzieciństwie, młodszym – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom. Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja.

Opis z okładki książki

Książka Roku 2000, nagroda przyznana przez Polską Sekcję IBBY
Jeż
Katarzyna Kotowska ; il. aut. - Wyd. 2. - Poznań : Media Rodzina, cop. 2010.

Projekt graficzny okładki: Katarzyna Kotowska

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Historia rodziny chłopca- jeża zabranego z sierocińca do pięknego domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo oswaja się z nową rodziną i miejscem, wraz z upływającym czasem gubiąc coraz więcej kłujących kolców. Mądra opowieść o tym, jak miłość i cierpliwość potrafi pokonać przeciwności i wyleczyć głębokie rany.
„W baśniowym raju, tam, gdzie spotykają się wszystkie dobre i piękne opowieści, ta historia znajdzie sobie miejsce w pobliżu tych najpiękniejszych- o Brzydkim Kaczątku, Zamieńcu, Szczęśliwym Księciu i innych […]
A na razie wróżę książce długie i szczęśliwe życie wśród Czytelników, którzy sami osądzą, ile spraw ważnych dla ludzkiego serca można spotkać, przewracając jej stronice...”
z recenzji Joanny Papuzińskiej

Opis: Wydawnictwo Media Rodzina oraz  z okładki książki

Książka Roku 1999, nagroda przyznana przez Polską Sekcję IBBY;  wpis na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena IBBY 2002 Co się stalo z naszą bajką ; Król kier  znów na wylocie ; Różowe strusie pióra
Hanna Krall. - Warszawa : Świat Książki, 2011.

Projekt graficzny okładki: Świat Książki

PRZEJDŹ DO KATALOGU

„- Ta suknia była kiedyś piękniejsza - zauważył Kopciuszek w zadumie. - Nie mam pojęcia, co się z nią stało. A z Siostrami? A z popiołem? Co w ogóle z naszą bajką?
I wtedy w różnych miejscach lasu rozległo się wołanie:
- Co się stało z naszą bajką ?!!
To wołali Małgosia, Jaś, Kopciuszek i stara koza, a wiatr, znany gaduła, który wszystko słyszy i wie, zaszumiał głośno:
- Nie ma waszych bajek… Możecie z nich wyjść… Tu chodźcie… Bajek nie ma…”

Fragment utworu z  okładki książki

Wyróżnienie literackie za baśń „Co się stalo z naszą bajką” w konkursie Książka Roku 1994, przyznane przez Polską Sekcję IBBY Dawca
Lois Lowry ; przeł. Piotr Szymczak. - Kraków : Wydawnictwo Galeria Książki, 2014.

Projekt graficzny okładki: Stefan Łaskawiec

PRZEJDŹ DO KATALOGU

W społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru. Wszyscy są tacy sami. Z wyjątkiem Jonasza. Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę – kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha – może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

Opis z okładki książki

Sekret życia : baśnie hinduskie
wyboru dokonała i spolszczyła Elżbieta Walter ; il. Marianna Jagoda. - Poznań : Media Rodzina, cop. 2014.

Projekt graficzny okładki: Marianna Jagoda

PRZEJDŹ DO KATALOGU

"Sekret życia" to zbiór ponad dwudziestu baśni hinduskich przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pochodzą one z różnych języków i regionów Indii, a przedstawiają mało znany, lecz jednocześnie fascynujący świat hinduskich książąt i księżniczek, braminów, demonów i egzotycznych zwierząt: tygrysów, słoni, papug, węży i szakali. Bogato ilustrowane, niekiedy zabawne i pouczające, niekiedy zaś budzące grozę, baśnie są bezcennym źródłem poznania jedynej w swoim rodzaju indyjskiej kultury.

Opis z okładki książki

Co tam u Ciumków?
Paweł Beręsewicz ; il. Suren Vardanian. - Wyd. 2. - Kraków : Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, 2008.

Projekt graficzny okładki: Suren Vardanian

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Na ulicy Cichej mieszkają ci... Ciumkowie. Jeżeli jakiś przechodzień przypadkiem zajrzałby przez okno do Ciumkowego domu, nie zobaczyłby pewnie nic niezwykłego... Chyba że tata byłby akurat dorodną gruszą, Grzesiek obmyślałby zegarowy przytrzymywacz do psów, Kasia walczyłaby ze strasznym Wszystkożerem, Burek próbował się porozumieć z kotami, a cała rodzina nękałaby biednego pajączka z chorą nóżką. Ale tak poza tym to całkiem miła i spokojna rodzinka, którą naprawdę warto odwiedzić. A jak już będziecie ich gośćmi, to może znajdziecie „skarp-Etki” i dostaniecie kawałek urodzinowego tortu. Dowiecie się, dlaczego pomidory są ble i co to jest OTMS. Uważajcie tylko na okrutną prababcię i nie używajcie słów zakazanych (bo zaraz zapłacicie 20 groszy!).

Opis: Wydawnictwo Skrzat

Hej! Czy jest tu kto?
Jostein Gaarder ; przeł. [z norw.] Iwona Zimnicka. - Warszawa : Jacek Santorski & Co : "Wilga", cop. 1997.

Projekt graficzny okładki: Rejdar Kjelsen

PRZEJDŹ DO KATALOGU

To jedyny w swoim rodzaju przewodnik po psychologii, kosmologii i filozofii dla 7-9-latków. Tak jak „Świat Zofii” i kolejne bestsellery Josteina Gaardera, książka ta urzeka prostotą, ciepłem i pogodnym klimatem, zachęcając dorosłych i dzieci do wspólnej lektury i kontemplacji podstawowych pytań:
Czy istnieje życie na innych planetach?
Czy płacz pomaga, kiedy dzieje się coś złego?
Jak to możliwe, że rana goi się sama?
Czy zwierzęta potrafią myśleć?
Skąd wziął się świat?

Opis z okładki książki Szalone życie Rudolfa
Joanna Fabicka. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2004.

Projekt graficzny okładki: mamastudio

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Przezabawny i rozbrajająco szczery pamiętnik piętnastoletniego gimnazjalisty, komentujący w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość. Każdy, kto przeżył koszmar dojrzewania, chodził do szkoły, miał "toksycznych rodziców", odnajdzie w zapiskach Rudolfa własne przeżycia i będzie się śmiał do łez. To książka nie tylko dla dorastającej młodzieży, lecz także dla "dorastających dorosłych". Dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru i potrafią śmiać się z samych siebie.

Opis: wydawnictwo W.A.B.


Dżok : legenda o psiej wierności
Barbara Gawryluk ; il. Iwona Cała. - Wyd. 4. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2015.

Projekt graficzny okładki: Iwona Cała

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy – od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie książek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin – a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno – już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater – Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.

Opis: Wydawnictwo Literackie

Autorka jest laureatką nagrody IBBY z 2007 roku za upowszechnianie czytelnictwa
Książka z płytą CD Czarny młyn
Marcin Szczygielski. - Warszawa : Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, cop. 2011.

Projekt graficzny okładki: Marta Malesińska

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Zaniedbana, pustoszejąca wioska, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja, to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen. Ślady prowadzą do Czarnego Młyna… Dzieci muszą same stawić czoła niebezpieczeństwu, by ratować swoich rodziców i ocalić zagrożoną wieś. Kluczem do rozwikłania zagadki i sposobem na pokonanie zła stają się niezwykłe zdolności upośledzonej siostry głównego bohatera.

Opis z okładki książki

Książki tego autora były wielokrotnie nagradzane w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY Szarka
Ewa Nowak ; zil. Anna Wielbut. - Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2012.

Projekt graficzny okładki: Anna Wielbut

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Tytułowa Szarka to młody wilczek, który trafia pod opiekę do kilkuletniej Gabrysi. Spędzająca zimowe ferie u dziadków na wsi dziewczynka podobnie jak oni nie podejrzewa prawdziwego pochodzenia zwierzęcia, żywiąc przekonanie, że Szarka to mały piesek… W jedną z ciemnych zimowych nocy o wilczka upominają się jednak członkowie jego rodziny…
Seria „Czytam sobie”, to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Wciągające historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami daje poczucie obcowania z prawdziwą książką. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

Opis: Wydawnictwo Egmont, okładka książki

Inne tytuły  serii „Czytam Sobie” są dostępne w naszych zbiorach Szkoła Czarów i inne opowieści
Michael Ende ; il. Bernhard Oberdieck ; przeł. Emilia Bielicka ; teksty poetyckie przeł. Krzysztof Schreyer. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2010.

Projekt graficzny okładki: Olgierd Chmielewski, ilustracja Bernhard Oberdieck

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Fascynująca podróż po najróżniejszych baśniowych krainach, w których dzieci poznają siłę swoich pragnień. Tytułowa Szkoła Czarów to tajemnicze miejsce dla początkujących czarodziejów, którzy poznają pierwsze zaklęcia i podstawowe zasady magii, uczą się latać i być niewidzialni. I sprawiają wiele kłopotów swojemu nauczycielowi, bo w świecie magii nic nie jest takie, jakie się wydaje...
Opowieści Endego są pełne magii i niezwykłych przygód, fantastycznych postaci i baśniowej mądrości. To klasyka literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu.

Opis z okładki książki


 O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach
Elżbieta Zubrzycka ; il. Klara Wicenty. - Gdańsk ; Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, [2008].

Projekt graficzny okładki: Klara Wincenty

PRZEJDŹ DO KATALOGU

Zajączek Filip urodził się mały i strachliwy. A że był wolniejszy niż inni, wyśmiewali się z niego przyjaciele i rodzeństwo. Niezdara czuł się osamotniony aż do dnia, w którym poznał miłą Pusię - łabędzie dziecko mieszkające na jeziorze. Wspólnym zabawom przyjaciół nie było końca, aż pewnego mroźnego dnia wydarzyło się coś przerażającego, na zawsze odmieniając życie zajączka...
Oto pełna akcji opowieść o wielkim strachu, przyjaźni, odwadze i zrozumieniu. Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, że warto biegać, ćwiczyć i nie bać się, nawet jeśli strach wydaje się nie do pokonania. To także pouczająca historia o urokach odkrywania wielkiego świata i o tym, że trzeba słuchać mądrych rodziców, a przede wszystkim - wierzyć w siebie.

Opis z okładki książki

125 baśni do opowiadania dzieciom
 [wybór i oprac.] Władysław Kopaliński. - Warszawa : Rytm, 2004.

Projekt graficzny okładki: Studio Oficyny Wydawniczej RYTM

PRZEJDŹ DO KATALOGU

”Myślą przewodnią tego wyboru jest - rzecz dość osobliwa - sposób jego wykorzystania, mianowicie opowiadanie dziecku własnymi słowami z własnej pamięci, słownictwem i stylem znanym dziecku z codziennych kontaktów z opowiadającym. Oczywiście po uprzednim przeczytaniu sobie po cichu (w razie potrzeby kilkakrotnie) tekstu baśni. Ta forma przekazu stwarza swoistą, intymną wspólnotę między opowiadającym i słuchaczem".
Władysław Kopaliński

Opis z okładki książki


 ilość odsłon: 856
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-02-07 15:04:36

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń