2017-03-31 10:57:00 Podcast w nauce języków obcych

27 marca 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu miało miejsce drugie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia: Nauczyciele języka obcego w sieci. Założonej  przez metodyków Elżbietę Drgas i Beatę Tomaszewską z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.
Uczestnikami sieci, oprócz nauczycieli języków obcych, są również bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu: Małgorzata Borcz, Aleksandra Podemska oraz Agnieszka Miranowska.
W drugim spotkaniu udział wzięło 10 osób – koordynatorzy oraz członkowie sieci. Uczestników w imieniu organizatorów powitała Beata Tomaszewska. Prelegentka przedstawiła plan bieżącego spotkania, a następnie oddała głos prowadzącej szkolenie  – Aleksandrze  Podemskiej, która przygotowała warsztaty na temat: Podcast w nauce języków obcych. W trakcie zajęć prowadząca zaprezentowała program  iTunes oraz przedstawiła wybrane podcasty anglo- i niemieckojęzyczne.
Podcasting stał się bardzo popularnym sposobem nauki języków obcych. Metoda ta daje kontakt z żywym, naturalnym i autentycznym językiem, który używany jest na co dzień przez native speakerów. Dodatkową zaletą podcastów jest fakt, że są one zazwyczaj ciekawe i dotyczą różnorodnej tematyki. Można je posłuchać, obejrzeć, przeczytać skrypt, przeanalizować słownictwo i gramatykę, skupić się na wymowie itd. Ponadto pozwalają  rozwijać zainteresowania, nie tylko językowe. Nikt w podcastingu niczego nie narzuca, nie ma żadnych obowiązkowych zadań do wykonania, pytań które wymagają odpowiedzi, ćwiczeń z zakresu gramatyki czy słownictwa.
Aleksandra Podemska  zaprezentowała również  program iTunes, który jest narzędziem do odtwarzania i powiększania kolekcji muzyki, filmów, aplikacji, audiobooków i innych multimediów. W katalogu podcastów iTunes Store przedstawiła również sposób w jaki można wyszukiwać i subskrybować nowe podcasty.
Na Moodle sieci zamieszczona jest prezentacja Aleksandry Podemskiej dotycząca podcastów oraz programu iTunes dla anglistów  i germanistów. Prowadząca zaprasza także do Biblioteki Pedagogicznej na indywidualne szkolenia z w/w tematyki.
Zajęcia zakończyły panie Beata  Tomaszewska  i Elżbieta Drgas  dziękując uczestnikom szkolenia za przybycie i zapraszając na kolejne spotkanie.

2017-11-22 08:59:54