2017-04-05 11:36:00 Kwiecień 2017 – miesiąc wiedzy na temat autyzmu

Od lat organizacje zajmujące się pomocą osobom autystycznym i ich bliskim starają się informować, czym jest autyzm, jak go rozpoznać, gdzie zgłosić się z prośbą o pomoc i poradę. Szczególnym miesiącem do zintensyfikowania tych działań staje się co roku kwiecień, podczas którego obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a także organizowane są konferencje, warsztaty i spotkania, będące dobrą okazją do dyskusji na temat skutecznych sposobów oddziaływań terapeutycznych i profesjonalnych szkoleń.

W Toruniu problematyką autyzmu skutecznie i wnikliwie zajmuje się od dłuższego czasu Centrum Terapii i Edukacji „Mały Książę”, które już po raz trzeci organizuje akcję „Niebieski kwiecień w Toruniu – wiem więcej o autyzmie”. Podczas tegorocznej edycji „Niebieskiego kwietnia” przewidziano:
– szkolenia dla lekarzy i pracowników służby zdrowia (wczesne wykrywanie autyzmu, co może się wydarzyć podczas wizyty w gabinecie lekarskim),
– szkolenie dla nauczycieli żłobków i przedszkoli (wczesne wykrywanie autyzmu),
– akcję informacyjną na terenie przychodni lekarskich,
– wystawę prac dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu.

Przedłużeniem akcji i zarazem jej podsumowaniem będzie konferencja „Autyzm w perspektywie naukowej, edukacyjno-terapeutycznej i w środowisku domowym”. Wydarzenie to wyjątkowo będzie miało miejsce w maju.

Biblioteka Pedagogiczna jest współorganizatorem akcji „Niebieski kwiecień w Toruniu – wiem więcej o autyzmie” – wspólnie z terapeutami z „Małego Księcia” będziemy gospodarzami wymienionych wyżej szkoleń. Przygotowaliśmy także:
– plakat interaktywny,
– specjalne gabloty z książkami,
– informacje na Facebooku,
– oraz wykaz publikacji poświęconych autyzmowi dostępnych w księgozbiorze Biblioteki (osobom zainteresowanym powyższą tematyką polecamy wyszukiwanie pozycji w naszym katalogu i bazach bibliograficznych przez następujące hasła przedmiotowe: Autyzm, Osoby z autyzmem, Zespół Aspergera, Dziecko autystyczne, Dziecko z Zespołem Aspergera).

Więcej informacji na temat wydarzenia „Niebieski kwiecień w Toruniu – wiem więcej
o autyzmie” można znaleźć na:
– profilu społecznościowym Małego Księcia (
www.facebook.com/malyksiazetorun/),
– stronie wydarzenia (
www.facebook.com/events/394083684292127),
– a także stronie internetowej
(maly-ksiaze.eu).

2017-11-22 08:59:54