2017-12-22 01:26:00 „W trosce o osoby w kryzysie choroby. Razem możemy więcej!” – relacja z wernisażu wystawy

1 grudnia o godz. 12.00 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu odbył się wernisaż wystawy fotografii „W trosce o osoby w kryzysie choroby. Razem możemy więcej!” Wystawa, zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Stowarzyszenie Hospicjum Światło w Toruniu, została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wśród gości zaproszonych na otwarcie wystawy znaleźli się m.in. pan prof. Piotr Petrykowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pani Sylwia Furgała, zastępca dyrektora Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, pani Katarzyna Rapior-Murawska z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz pan Jacek Kubicze, dyrektor Hospicjum „Światło”.

Gości przybyłych na wernisaż przywitała pani Małgorzata Olszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Hospicjum Światło w Toruniu, która opowiedziała o codzienności w hospicjum przedstawionej na fotografiach tworzących cykl dwunastu opowieści i podziękowała pani dyrektor Dorocie Komendzińskiej za pomoc w przygotowaniu drugiej już wystawy z cyklu „Razem możemy więcej!”, przybliżającej ideę wolontariatu i opieki paliatywno-hospicyjnej. Następnie zabrała głos dyrektor Biblioteki, pani Dorota Komendzińska, która podziękowała pracownikom Hospicjum „Światło” i wolontariuszom za ich pracę na rzecz osób u kresu życia. Pani dyrektor Komendzińska powiedziała też, że bardzo cieszy ją kontynuowanie współpracy ze Stowarzyszeniem Hospicjum Światło i ma nadzieję, że przyczyni się ona do przełamywania stereotypów narosłych wokół hospicjum. Zwróciła też uwagę zaproszonych gości na wystawę książek dotyczących wolontariatu i opieki paliatywno-hospicyjnej, towarzyszącą wystawie fotografii i wyraziła nadzieję, że zachęci ich ona do korzystania ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Następnie pani dyrektor oddała głos panu prof. Piotrowi Petrykowskiemu, dziekanowi Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, który podziękował za zaproszenie na wernisaż i powiedział, że cieszy go, że na zaprezentowanych zdjęciach dostrzegł wielu studentów Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu. Jako ostatni przemówił pan Jacek Kubicze, dyrektor Hospicjum „Światło”. Następnie pani dyrektor Dorota Komendzińska i pani Małgorzata Olszewska zaprosiły gości do obejrzenia fotografii zaprezentowanych na wystawie.

Po wernisażu organizatorzy wystawy i wolontariusze udzielili wywiadu dziennikarce Telewizji Kablowej Toruń – Marii Choduń oraz dziennikarzowi Radia Sfera.

Wystawę można oglądać do 5 stycznia 2018 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

2018-05-16 12:45:16