2018-01-24 09:16:00 Z nutą Chopina

Prezentowane prace są owocem IV edycji pleneru malarskiego, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Turznie przy współudziale Pałacu Romantycznego w Turznie. Tegoroczny plener odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Toruńskiego oraz Wójta Gminy Łysomice.
W plenerze, który odbył się  25 września 2017 r. wzięło udział 18 uczniów, reprezentujących szkoły z Ostaszewa, Świerczynek, Łysomic, Osieka, Łubianki i Turzna.
Ideą przewodnią pleneru było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno natury, rozwijanie talentu i warsztatu malarskiego z użyciem profesjonalnych materiałów, wyrównywanie szans rozwoju dzieci i młodzieży z terenów wiejskich oraz promowanie okolic pozamiejskich na terenie powiatu toruńskiego.
Praca twórcza odbywała się w dwóch technikach - akwarela na papierze oraz tempera na podobraziach. W tym roku uczestnicy pleneru mieli za zadanie stworzyć swoje dzieła inspirując się życiem i twórczością Fryderyka Chopina.
W skład jury wchodziły osoby związane ze sztuką, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą: pani Iwona Szpak-Pawłowska z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, pani Danuta Ciechanowska  z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza oraz pani Katarzyna Skrobała z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Gościnnie w obradach jury wzięli udział: pan Andrzej Siemianowski - wicestarosta Powiatu Toruńskiego, pan Piotr Kowal - wójt Gminy Łysomice, pani Agnieszka Mikołajewska – przedstawicielka Pałacu Romantycznego w Turznie, oraz pan Jarosław Sienkiewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Turznie.
Organizatorem wystawy jest Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Turznie.
Wystawę będzie można oglądać do 23 lutego 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.

2018-05-16 12:45:16