plen
Aktualności
2018-02-15 09:21:00 Biocity – wystawa

                     Silny jest ten, kto potrafi przezwyciężyć swe szkodliwe przyzwyczajenia.

Benjamin Franklin


Organizatorami ekspozycji są Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu.
Na wystawie prezentowane są prace nagrodzone w ogólnopolskim konkursie plastycznym Biocity adresowanym do słuchaczy Szkół dla Dorosłych. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Nadesłano 88 prac z 13 miast Polski. Rozdanie nagród odbyło się 16 grudnia 2017 r.


Prace prezentują zróżnicowane techniki: fotografię, grafikę komputerową, akwarelę, kredkę.
Idea przyświecająca przedsięwzięciu jest niezwykle aktualna. Wraz z rozwojem cywilizacji i wzrostem liczby ludności na Ziemi, wzrosła także ilość zanieczyszczeń. Fakt ten stał się problemem rangi globalnej.


Duże miasta, w których przemysł oraz transport wywołują szczególnie duże zanieczyszczenie powietrza, prowadzą do powstania smogu. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia powodując alergię, astmę, niewydolność oddechową i całą gamę innych chorób.
Industrializacja niesie również inne zagrożenia związane np. z toksycznymi odpadami, zatruwaniem wód, niszczeniem terenów zielonych, lekceważeniem proekologicznych zachowań.
Pomysłodawcy i realizatorzy konkursu wykorzystali fakt, że współczesna reklama (należąca do sztuki użytkowej) realizowana jest w prawie każdej dziedzinie życia. Jej powszechna obecność przejawiająca się m.in. poprzez plakaty i bilbordy niesie czasami efekt przesycenia, ale ma ogromną siłę przekazu. Reklama outdoorowa dociera w sposób masowy do widza i wpływa na kształtowanie postaw. Reklamowe realizacje idealnie nadają się do przedstawienia nastrojów społecznych – tym bardziej, że coraz częściej odchodzą od klasycznych kanonów, zmieniają reguły, posługują się śmiechem, neologizmami, szokują.


Uczestnicy konkursu również podeszli do tematyki w sposób niekonwencjonalny. Nie zawsze umieszczali hasła reklamowe; bazowali na sile obrazu.
Inicjatorami wystawy są Elżbieta Domaradzka, Sylwia Wasilewska-Dąbrowska i Waldemar Bujak, nauczyciele z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu.

Wystawę będzie można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu do 15 marca 2018 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 19:00 oraz w soboty w godzinach 10.00-15.00.

 

 ilość odsłon: 542
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-08-23 13:37:25

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń