2018-05-08 12:30:00 „Zabawy logopedyczne”

Wystawa „Zabawy logopedyczne” to podsumowanie udziału uczniów i dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju, uczęszczających do Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu, w różnych konkursach logopedycznych.

Na wystawie zaprezentowano prace plastyczne o tematyce logopedycznej wykonane dowolną techniką,
w formacie A-4. Powstały przez wspólne zaangażowanie logopedy lub rodzica w pracę z dzieckiem
i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, przejawiających trudności w mówieniu. Praca nad ich wykonaniem miała na celu rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości. Wzbogacała zasób słownictwa, rozwijała mowę i umiejętności poprawnej wypowiedzi samogłosek, sylab, wyrazów dźwiękonaśladowczych. Budziła w uczestnikach wiarę we własną inwencję twórczą, sprawność manualną i wyobraźnię. Przyczyniła się do tworzenia przyjaznej atmosfery podczas zabawy z utworami literackimi oraz ćwiczeń nad usprawnianiem pracy narządów artykulacyjnych, aparatu oddechowego, narządu słuchu oraz wymowy samogłosek i sylab.

Prezentowane prace powstały w trakcie zajęć: „Śmieszne minki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Mój ulubiony wierszyk logopedyczny”, „Zabawy z samogłoskami”, „Zabawy i ćwiczenia słuchowe”, „Zabawy i ćwiczenia z samogłoskami lub sylabami z wykorzystaniem zmysłów” oraz „Wesołe ćwiczenia oddechowe”.

Autorami prac plastycznych są dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju oraz uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej z KPSOSW w Toruniu.

Koordynator wystawy: Anna Pawluczuk
Współpracownicy: Hanna Wyszogrodzka i Aleksandra Sadowska-Krajewska