2018-05-24 10:11:00 „Irena Sendlerowa (1910-2008)”

2018 – Rok Ireny Sendlerowej

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.

Wystawa „Irena Sendlerowa 1910-2008” została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w celu upamiętnienia tej wyjątkowej postaci.

Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, pseudonim okupacyjny „Jolanta” urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Została uhonorowana m.in.: 1965 roku – medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; 2003 roku – Orderem Orła Białego; 2007 roku – Orderem Uśmiechu oraz w 2007 roku przyznano Jej tytuł Honorowej Obywatelki m.st. Warszawy.

W czasie II wojny światowej współtworzyła siatkę ludzi i instytucji, z którymi z niezwykłym heroizmem niosła pomoc dzieciom z getta. W październiku 1943 została aresztowana, przesłuchiwana i torturowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i szkolnictwie medycznym. Organizowała od podstaw w zrujnowanej wojną Warszawie domy dziecka, ośrodki pomocy starcom i domy opieki. Zmarła 12 maja 2008 roku.

Głosi ona przesłanie „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…”

Wykaz literatury

Irena Sendlerowa (1910-2008). Ratowanie i pomoc Żydom

Strony WWW