plen
Aktualności
2018-08-31 12:14:00 Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa książek

Organizatorami ekspozycji poświęconej dziejom literatury dla dzieci i młodzieży są trzy największe toruńskie biblioteki: WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Celem wystawy jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Na wystawie prezentowane będą książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, zeskanowane ryciny, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży oraz prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Dzięki książkom zaprezentowanym na wystawie zainteresowani zapoznają się z pierwszymi polskimi książkami dla dzieci i młodzieży oraz z pierwszymi twórcami oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Dorośli i dzieci przekonają się, jak zmieniała się grafika, jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Dzieci zobaczą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa, np. Serię z Krasnalem i Serię z Wiewiórką, a także książki-rozkładanki z ilustracjami Vojtěcha Kubašty.

Podczas wernisażu dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, a organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne adresowane do nauczycieli i uczniów, prowadzone przez znaną toruńską autorkę i ilustratorkę książek obrazowych, Iwonę Chmielewską oraz bibliotekarzy z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ekspozycję będzie można oglądać do 29 września 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Organizatorzy


 

 

Patronat honorowy

 

 

 















ilość odsłon: 431
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-06-17 13:34:00

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń