plen
Aktualności
2018-09-13 12:58:00 Tajemnice światów dzieciństwa – wykład

Tytuł wykładu Tajemnice światów dzieciństwa zapowiada problematykę, która bardzo rzadko jest omawiana w związku z literaturą dla dzieci i młodzieży. Wskazane w tytule „tajemnice” odnoszą się do dwóch obszarów, które przez długi czas były stabuizowane.

Pierwszy z nich obejmuje zagadnienia przemocy fizycznej i psychicznej (np. ujawnianych w czasie działań wojennych), opisywanych w utworach dla dzieci i młodzieży przez pisarzy z okresu międzywojennego (np. M. Buyno-Arctowa, B. Ostrowska, B. Hertz), pisarzy powojennych (np. W. Zawada, R. Liskowacki, J. Przeździecki) oraz przez pisarzy współczesnych (np. G. Gortat, J. Rudniańska, J. Dukaj).

Drugi z obszarów dotyczy wszelkich dziecięcych dysfunkcji fizycznych i psychicznych, które jako literacki motyw, wątek lub temat zaczęły pojawiać się w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży już w latach 60. i 70. XX wieku (J. Korczakowska, J. Przeździecki), choć stały się popularne dopiero w latach 90. (vide: D. Terakowska). Oświetlona z perspektywy społeczno-kulturowej fizyczna przemoc dorosłego wobec dziecka, a także różne sposoby prezentacji dziecięcej niepełnosprawności, ujętej w kategorie biopolityki, stanowić będą główne punkty wykładu.

Wykład Tajemnice światów dzieciństwa towarzyszy wystawie Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, objętej honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 Serdecznie zapraszamy!

 ilość odsłon: 553
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-06-17 13:34:00

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń