2022-05-18

Międzynarodowy Dzień Muzeów - 18 maja 2022 r.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów jest świętem, które ustanowiła w 1977 roku działająca przy UNESCO Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council of Museums – ICOM). Jest okazją do zaprezentowania działań muzeów i wyzwań, przed jakimi stają muzealnicy oraz pokazuje znaczenie tych placówek dla rozwoju społeczeństw. Święto ma zachęcić do wspierania muzealnictwa, zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką zarówno lokalnie, jak i globalnie odgrywają muzea, będące „ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.”

Książki poruszające tematykę edukacji muzealnej

W Międzynarodowym Dniu Muzeów zachęcamy do lektury publikacji książkowych, które poruszają tematykę edukacji muzealnej. Zwracają uwagę na bardzo ważną edukacyjną rolę muzeów i ich znaczenie w procesie nauczania, uczenia się oraz wychowania. Prezentują także przykłady lekcji muzealnych.

Edukacyjna rola muzeum

Kinga Anna Gajda. - Kraków : Zakład Wydawniczy "Nomos", 2019.

Współczesny museion : edukacja kulturowa z perspektywy uniwersytetu, muzeum, szkoły

Pod redakcją Anny Pilch, Marty Rusek. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2019.

Muzeum sztuki współczesnej jako przestrzeń edukacji

Jolanta Skutnik. - Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2008.

Idee i realizacje dydaktyki interaktywnej : wystawy, muzea i centra nauki

Grzegorz Karwasz, Jolanta Kruk. - Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2012.

Muzeum czyli Trwanie obecności

[Wybór] Irena Wojnar. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1991.

Muzea w nauczaniu historii

Piotr Unger. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1988.

Muzea literackie w nauczaniu języka polskiego

Maria i Józef Półturzycki. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1978.

Muzea w procesie wychowania młodzieży = Museums in the process of youth education

Warszawa : Ministerstwo Kultury i Sztuki : Generalny Konserwator Zabytków, 1977.

Dziecko w muzeum : funkcje muzeum w wychowaniu estetycznym dziecka

Tadeusz Gołaszewski. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 1967.

Muzeum a wychowanie plastyczne

Bohdan Grzegorzewski. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1978.

Wprowadzenie do kultury plastycznej : kształtowanie percepcji

Zofia Krawczyk. - Warszawa : Państ. Wydaw. Naukowe, 1975.

Śladami Mikołaja Kopernika, Toruń - dawniej i dzisiaj : zestaw zadań dla uczniów zwiedzających Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu

Anna Zaklikiewicz ; Stowarzyszenie Oświatowców Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Pracownia Dydaktyki Geografii. - Toruń : SOP, 2001.

Przygoda z nauką : pozalekcyjne programy edukacyjne dla klas I-IV szkół podstawowych = Abenteuer Wissenschaft : Außerschulische Bildnungsprogramme für Schüler der 1. bis 4. Klassenstufe der grundschule (polonisches Schulsystem)

[Autorzy programów edukacyjnych: Iwona Burdziłowska-Gordzicz, Małgorzata Lisiecka, Michał Czerniawski ; redakcja: Anna Bober-Tubaj, Johanna Busch, Barbara Glinkowska, Tadeusz Orawiec, Anna Puk ; tłumaczenie na j. niemiecki: Johanna Busch]. - [Bolesławiec] : Muzeum Ceramiki W Bolesławcu, [2021].

Przygoda z nauką : pozalekcyjne programy edukacyjne dla klas V-VIII szkół podstawowych = Abenteuer Wissenschaft : Außerschulische Bildnungsprogramme für Schüler der 5. bis 8. Klassenstufe der grundschule (polonisches Schulsystem)

[Autorzy programów edukacyjnych: Iwona Burdziłowska-Gordzicz, Iwona Masłowska, Dorota Startek, Michał Czerniawski ; redakcja: Anna Bober-Tubaj, Johanna Busch, Barbara Glinkowska, Tadeusz Orawiec, Anna Puk ; tłumaczenie na j. niemiecki: Johanna Busch]. - [Bolesławiec] : Muzeum Ceramiki W Bolesławcu, [2021].

Zajęcia edukacyjne w Muzeum Niepodległości Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

[Autorzy tekstów Krzysztof Bąkała, Ewelina Pilawa-Soroka, Michał Rybak ; redakcja Tadeusz Skoczek]. - Warszawa : Muzeum Niepodległości w Warszawie, [2020].

Grupy szkolne i przedszkolne w Bramie Poznania : zajęcia edukacyjne, zwiedzanie ekspozycji, wycieczki : 2015/2016

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. - Poznań : Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, 2015.

Wędrówki po Krakowie : poznajemy Kraków poprzez muzea i zabytki : (od czasów najdawniejszych do gotyku)

Marian Dąbrowa, Maria Stinia, Henryk Palkij. - Kraków : Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, 1999.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w pracy dydaktyczno-wychowawczej : sesja krajoznawcza, Kalisz wrzesień 1987

Instytut Kształcenia Nauczycieli im. Wł. Spasowskiego. Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. - Kalisz : IKN. ODN, 1987.