2022-06-15

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii - 15 czerwca 2022 r.

Dogoterapia

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii to doskonała okazja, by podkreślić niezwykłą, terapeutyczną rolę psa w niesieniu pomocy człowiekowi. Pierwsza edycja Dnia odbyła się w 2007 roku.

Dogoterapia/kynoterapia - to „terapia wspomagająca inne terapie, takie jak fizjoterapia, oligofrenoterapia, socjoterapia, resocjalizacja, wspomaganie sensomotoryczne, psychoterapia, terapia pedagogiczna, wspomaganie nauki uczniów o specjalnych potrzebach oraz innych terapii prowadzonych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i osobami starszymi, mającymi na celu uruchomienie prawidłowego progresu rozwojowego i redukcję przeszkód tak w zakresie somatycznym jak i psychicznym oraz funkcjonowania społecznego”.

Źródło: strona internetowa Polskiego Związku Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących

Wybrane publikacje na temat dogoterapii ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii zachęcamy do lektury dostępnych w naszych zbiorach publikacji książkowych podejmujących tematykę terapii z udziałem psa.

Terapia i edukacja z psem

Pod redakcją Agnieszki Potockiej. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

Pies do pracy w dogoterapii

Anja Carmen Müller i Gabriele Lehari ; [przekład Barbara Floriańczyk]. - Warszawa : Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, cop. 2017.

Dogoterapia : terapia z udziałem psa : podstawy kynopedagogiki

Kasper Sipowicz, Edyta Najbert, Tadeusz Pietras. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.

Zabawy na 4 łapki : program zajęć kynoterapeutycznych rozwijający funkcje poznawcze i percepcyjno-motoryczne

Anna Mocek-Kmieć. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017.

Dogoterapia w pigułce

Marta Paszkiewicz. - Konin : Wydawnictwo Psychoskok, 2017.

Zooterapia z elementami etologii

Agata Maria Kokocińska przy współpracy z Tadeuszem Kaletą i Dorotą Lewczuk. - Kraków : Impuls, 2016.

Baw się poprzez animaloterapię : przykłady gotowych sytuacji edukacyjnych z udziałem zwierząt : (z doświadczeń zaczerpniętych podczas pracy terapeutycznej prowadzonej we współpracy z Fundacją Ama Canem)

Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska, Joanna Skorupa. - Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2012.

Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania

Beata Kulisiewicz. - Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2009.

Witaj, piesku! : dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Beata Kulisiewicz. - Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2007.

Dogoterapeutyczny program polisensorycznej stymulacji porozumiewania się : poradnik dla logopedów, dogoterapeutów i nauczycieli wykorzystujących terapię kontaktową w pracy z dziećmi z dysfunkcjami rozwojowymi

Marzena Machoś-Nikodem. - Warszawa : Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, 2007.

Animaloterapia : Program Przedszkolnego Klubu Animals „Cztery Łapy”

Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska, Joanna Skorupa. - Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2007.

Terapia z udziałem psa

Beata Pawlik-Popielarska. - Gdańsk : Via Medica, 2005.