2022-12-12

“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”

Na stole wyłożone książki o tematyce kulinarnej          Dekoracja stołu: kolorowy obrus, książki o tematyce kulinarnej, wałek obsypany mąką, kwiat - gwiazda betlejemska

Wprowadzenie

6 grudnia 2022 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.

Zebranych powitała Katarzyna Herman, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Celem spotkań dla seniorów jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także przedstawienie alternatywnych możliwości dotarcia do książek.

Przebieg spotkania

Tematem przewodnim grudniowego spotkania były kulinaria, na wstępie Katarzyna Herman przedstawiła uczestniczkom spotkania sylwetkę Lucyny Ćwierczakiewiczowej, żyjącej w XIX wieku autorki książek kucharskich i poradników o prowadzeniu gospodarstwa domowego. Seniorki z zaciekawieniem obejrzały prezentację na temat Lucyny Ćwierczakiewiczowej oraz zapoznały się z publikacjami o autorce, dostępnymi w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.

Jedna z uczestniczek spotkania zaprezentowała z własnych zbiorów pozycję "365 obiadów za 5 złotych" autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Pozycja okazała się bardzo interesującą nie tylko ze względu na treść, ale również datę wydania - lata dwudzieste XX wieku.

Prowadząca spotkanie zaprezentowała również książki z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu o tematyce kulinarnej. Ze względu na okres przedświąteczny nie zabrakło również książek o Bożym Narodzeniu. Na spotkaniu zaprezentowano także książki zakupione w ramach dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wystrój sali nawiązywał zarówno do tematu spotkania: kulinariów jak i Świąt Bożego Narodzenia.

Następne spotkanie dla seniorów odbędzie się 3 stycznia 2023 roku.

Publikacje prezentowane na spotkaniu

Okładka Książki: Mistrzyni autorstwa Manueli Gretkowskiej

Mistrzyni

Manuela Gretkowska.- Kraków : Znak Litera Nova, 2021