2023-01-10

Spotkanie autorskie online z poetką - Panią Agnieszką Jarzębowską

Informacje organizacyjne

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim online z poetką Panią Agnieszką Jarzębowską, które odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godzinie 16:00. Podczas spotkania Pani Agnieszka zapozna nas ze swoją twórczością, a także odpowie na pytania dotyczące poezji.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kowalska – nauczyciel bibliotekarz, pracownik Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Formularz rejestracyjny

Zaproszenie na spotkanie autorskie online z poetką - Agnieszką Jarzębowską: 18 stycznia (środa) 2023 r., o godzinie 16:00. Po lewej stronie zdjęcie przedstawiające kobietę w okularach.

Agnieszka Jarzębowska

Autorka tekstów lirycznych i satyrycznych, urodziła się i mieszka w Sieradzu, ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Łódzkim, podyplomowo filologię polską, wychowanie do życia w rodzinie, zarządzanie oświatą. Ma na swoim koncie tłumaczenia z języka rosyjskiego zarówno przysięgłe, jak i literackie. Przez kilkanaście lat była członkiem Koła Literackiego „Anima”, od kilku Grupy Poetyckiej DESANT, Międzynarodowej Grupy Literacko-Artystycznej „Kwadrat”, Nieformalnej Grupy „Poeci Po Godzinach”, honorowy członek Janowskiego Klubu Literackiego, niezrzeszona w żadnym formalnym związku twórczym. Debiut prasowy zaliczyła w 1981 roku w „Dzienniku Akademickim”, książkowy w 2010. Publikuje w prasie (m.in. „Wieści Szkolne”, „Poezja Dzisiaj”, magazyn literacki „Galeria”, „Siódma Prowincja”,  „Kalejdoskop”, w radiu (nasze.fm, Radio Koszalin, Radio Łódź, Radio Muzyczna Cyganeria, Melbourne Ethnic Community), telewizji (8tvr, RetSatTV), (także na portalach literackich m.in. w Bułgarii, Indiach, USA, Hiszpanii, Serbii, Rosji, Meksyku, na Węgrzech). Obecna w ponad 100 antologiach (krajowych i zagranicznych). Swoje utwory miała okazję prezentować podczas festiwali i imprez literackich w wielu miejscowościach w kraju a także w Londynie (Wielka Brytania), Plovdiv, Burgas (Bułgaria), Wilnie (Litwa), Guntur i Hyderabadzie (Indie), Massafrze, Bari, Bisceglie (Włochy),  Łucku (Ukraina), Curtea de Arges (Rumunia). Tłumaczona na język angielski, serbski, niemiecki, litewski, słowacki, bułgarski, niderlandzki, włoski, rosyjski, szwedzki, francuski, hiszpański, ukraiński, grecki, bengalski, filipiński, kirgiski, węgierski, arabski i telugu. Bywa jurorem w konkursach i turniejach literackich. Współredaguje periodyk „Metafora Współczesności”. Swoje podróże literackie dokumentuje fotografując, ma za sobą kilka wystaw.

Tomiki: zbiór 200 fraszek pt. UŚMIECHY I UŚMIESZKI (Wydawnictwo Regiony, Sieradz 2010), polsko-niemiecki tomik wierszy MIEJSCE PO PRZECINKU / DIE STELLE NACH DEM KOMMA, tłum. dr Małgorzata Półkola (wydawnictwo Regiony, Sieradz 2012), tomik fraszek FRASZKOMAT (Wydawnictwo Regiony, Sieradz 2012), polsko-serbski tomik wierszy UKŁADAM SIEBIE / SLAŽEM SEBE, tłum. Olga Lalić-Krowicka (Krosno 2012), polsko-angielski tomik fraszek NIC / NOTHING, tłum. Marek Marciniak (Wyd. Bez Erraty, Lublin 2014), polsko-litewski tomik wierszy PRZEKŁADANIEC, tłum. Birute Jonuškaite (Fundacja Jana Kochanowskiego, Sosnowiec 2014), BEZ ŻARTÓW (Wyd. Bez Erraty, Lublin 2017), polsko-angielski tomik wierszy PIĄTA PORA ROKU, zespół tłumaczy (Wyd. MK Kraków-Sieradz 2017), polsko-grecki DOM MIEĆ / Να έχεις ένα σπίτι, tłum. Agata Stefanou (Wyd. MK Kraków 2021), polsko-bułgarski PTAKI SZYKUJĄ ODLOTY / Птиците се готвят за път, tłum. Rozalia Aleksandrowa, Teresa Moszczyńska-Lazarowa, Natalia Niebiałkowa (Wyd. NIGHTinGALE, Inowrocław 2022). W 2019 roku w Indiach ukazał się tomik w dwóch językach: angielskim i telugu w tłumaczeniu dr. Lanka Sivy Rama Prasada, zawierający wybrane teksty z tomu PIĄTA PORA ROKU i zbioru fraszek NIC / NOTHING.

Agnieszka Jarzębowska uzyskała nagrodę Zarządu Powiatu Sieradzkiego za osiągnięcia twórcze w dziedzinie literatury (2012), zajęła II miejsce w plebiscycie czytelników „Dziennika Łódzkiego” i „Ekspresu Wieczornego” Człowiek Roku 2017 Województwa Łódzkiego powiatu sieradzkiego w kategorii Kultura, laureatka Złotej Kameny 2017. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej.