2023-05-10

Gala Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”

Informacje na temat gali

9 maja 2023 r. w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu miała miejsce uroczysta gala, podsumowująca XV edycję Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”.

Uroczystość rozpoczęła się przemówieniami Sławomira Kopyścia, członka Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, oraz przewodniczącego Kapituły konkursu prof. Wojciecha Polaka. Na gali obecni byli również: Czesław Ficner – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Marek Rubnikowicz – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a także przedstawiciele współorganizatorów konkursu: prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej p. Dorota Zawacka-Wakarecy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu p. Dorota Komendzińska, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Laureatom konkursu, opiekunom autorów zwycięskich prac, ich szkołom, jak również osobom wyróżnionym w obu kategoriach zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy.

W tegorocznej edycji Kapituła konkursu oceniała 43 prace uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 32 prace uczniów liceów, techników oraz szkół branżowych. Podczas uroczystej gali zaprezentowano prace nagrodzone pierwszymi miejscami w obu kategoriach: w kategorii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych pracę Jakuba Dulińskiego – „Losy mojego prapradziadka Stefana Jakowlewicza Tarasienko”, a w kategorii uczniów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych pracę Julii Szeląg – „Major Kubala, prezydent Mościcki, marszałek Piłsudski – wielcy Polacy, których losy splotły się na morzu z losami mojego pradziadka Antosia”.

Podziękowano również członkom Kapituły, w której zasiadają przedstawiciele wszystkich instytucji współpracujących przy organizacji konkursu. Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu reprezentują p. Violetta Zielezińska-Kiszka i p. Izabella Milewska-Warta.

W trakcie gali można było oglądać prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie, a także  prezentację umundurowania i uzbrojenia żołnierzy Wojska Polskiego (z lat 1918–1990) oraz ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Artylerii w Toruniu, połączoną z „żywą” lekcją historii z udziałem członka grupy rekonstrukcji historycznej, p. Mirosława Basiewicza, przedstawiciela Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, członka Kapituły konkursu.

W trakcie uroczystości odbyła się także prezentacja filmu pt. „Elżbieta Zawacka w naszej pamięci” – wspomnienia współpracowników.

Informacje na temat Konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz do uczniów liceów, techników i szkół branżowych województwa kujawsko-pomorskiego. Główną ideą konkursu jest upamiętnienie gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i zarażenie młodych ludzi jej największą pasją: dokumentowaniem historii, w tym dziejów lokalnych, na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowych archiwów.

Organizatorami Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, współpracują przy nim również: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Prace konkursowe ze wszystkich dotychczasowych edycji Wojewódzkiego Konkursu „Oni tworzyli naszą historię” są przechowywane w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu.

Materiały elektroniczne, dotyczące patronki Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej.

Wśród powyższych materiałów znajduje się też film, w którym gen. bryg. prof. Elżbieta Zawacka opowiada o swoim niezwykłym życiu.

Szczegółowe informacje dotyczące bieżącej edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” znajdują się na stronie portalu województwa kujawsko-pomorskiego.

Krótkowłowsa kobieta w okularach odbierająca czerwoną różę

Członkini Kapituły Konkursu, p. Violetta Zielezińska-Kiszka (Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu).
Fot. Szymon Zdziebło / www.tarantoga.pl