Nauczyciel matematyki w sieci – sprawozdanie z piątego spotkania sieci współpracy i samokształcenia
Wprowadzenie
8 maja 2023 r. odbyło się piąte spotkanie szóstego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Uczestniczyć w pracy sieci mogą wszyscy chętni nauczyciele matematyki poszczególnych etapów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Przebieg szkolenia
Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała koordynatorka sieci pani Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Obecna na spotkaniu była również pani Katarzyna Leśniak, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół ponadpodstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W spotkaniu wzięło udział 11 osób.
Pani Elżbieta Kwiecińska zaznaczyła na wstępie, że to ostatnie spotkanie w tym roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Podziękowała członkom za aktywny udział w pracach sieci, dzielenie się swoim doświadczeniem i refleksjami oraz poinformowała o wystawieniu stosownych zaświadczeń dla nauczycieli.
Następnie głos zabrała pani Ewa Sosna, doświadczona nauczycielka matematyki, koordynatorka sieci w latach ubiegłych. Pani Ewa Sosna zaprezentowała zebranym „Wstające ostrosłupy”, czyli sposób na naukę geometrii, za pomocą własnoręcznego wykonania figury przestrzennej. Uczestnicy wykorzystując przygotowaną siatkę oraz klej, nożyczki i nici przygotowali bardzo atrakcyjne wielościany. Dla uczniów praca przy tworzeniu ostrosłupów może być okazją do wielozmyłowego przyswajania wiedzy, a także usprawniania małej motoryki. Ważny jest też wymiar integracyjny zajęć.
Kolejną część zajęć poświęconą stosowaniu gry terenowej w nauczaniu matematyki poprowadziła pani Elżbieta Kwiecińska. Koordynatorka poprosiła zebranych o odnalezienie kodów QR ukrytych na terenie Biblioteki, ich odczytania za pomocą smartfonów oraz rozwiązanie zadań w odpowiedniej kolejności. Gra spotkała się z żywym zainteresowaniem nauczycieli, którzy chętnie w niej uczestniczyli, instruując się wzajemnie. Po zakończeniu gry, pani Elżbieta Kwiecińska zaprosiła zebranych do sali dydaktycznej, w której krok po kroku pokazała, jak tworzy się taką grę terenową w aplikacji Nearpod i odpowiedziała na pytania nauczycieli, szczególnie tych, którzy mieli już własne doświadczenia z pracy z aplikacją.
W trakcie spotkania sieci nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z wystawką książek i najnowszych czasopism poświęconych edukacji matematycznej na wszystkich poziomach edukacyjnych, którą przygotowała pani Joanna Wosik z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Zakończenie spotkania
Pani Elżbieta Kwiecińska podziękowała członkom sieci za udział w spotkaniu i dzielenie się doświadczeniami i refleksjami z pracy dydaktycznej. Do podziękowań dołączyła też pani Katarzyna Leśniak, wręczając nauczycielom słodkie upominki. Koordynatorki zaprosiły wszystkich obecnych do uczestnictwa w pracach sieci w kolejnym roku szkolnym 2023/2024, życząc jednocześnie udanego wakacyjnego wypoczynku.
Na stronie prowadzonej przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli znajduje się zakładka E-doradztwo, a w niej kurs Nauczyciel matematyki w sieci z dostępem do materiałów i zasobów zgromadzonych w trakcie kilku lat pracy sieci. Materiały z poprzednich lat pracy sieci znajdują się również na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
|
|
|