2023-10-25

Wieczór z Szymborską - relacja z wydarzenia

Informacje na temat wydarzenia

20 października 2023 r. o godz. 17.00 w sali wystawowej naszej Biblioteki odbył się Wieczór z Szymborską – spotkanie z poezją Noblistki, ale również wernisaż wystawy prac uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozówce.

W związku z tym, że poetka jest jedną z patronek bieżącego roku, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce: Agnieszka Kozłowska i Agata Orent postanowiły włączyć uczniów w szereg ciekawych działań. Uczniowie tworzyli portrety Noblistki, sami pisali lepieje, a także wykonywali zdjęcia, które były fotograficzną interpretacją tekstów Wisławy Szymborskiej.

Przybyłych na wernisaż gości powitali: w imieniu Biblioteki – Dyrektor Dorota Komendzińska, a z ramienia Szkoły Podstawowej w Brzozówce – Wicedyrektor Renata Kwiatkowska. Następnie rozpoczęła się część artystyczna spotkania. Młodzież przedstawiła sylwetkę poetki i ciekawostki z Nią związane. Wysłuchano wiersze: „Trzy słowa najdziwniejsze” i „Chmury”, a także piosenkę w wykonaniu uczennic klas 4 „Nic dwa razy”.

W kolejnej części spotkania zaproszono publiczność do wspólnej zabawy. Goście mieli odgadnąć czy lepieje czytane przez Panią Agnieszkę Kozłowską napisane zostały przez uczniów, czy przez Wisławę Szymborską.

Na zakończenie prowadząca, Agnieszka Kowalska z Biblioteki Pedagogicznej, podziękowała gościom za przybycie, pogratulowała dzieciom występu, a nauczycielkom tak inspirujących zajęć z uczniami. Następnie zaproszono zgromadzonych na wystawę prac młodzieży oraz na poczęstunek.

Wydarzenie z ramienia Biblioteki Pedagogicznej przygotowały nauczycielki bibliotekarki: Agnieszka Kowalska, Aneta Moczulska-Banek i Monika Wicherek.

Wystawa będzie czynna do 20 listopada 2023 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Fotografie z wernisażu

Zdjęcia prezentują salę wystawową Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Na ścianach wiszą prace plastyczne, przedstawiające portrety Wisławy Szymborskiej i zdjęcia będące fotograficzną interpretacją wierszy poetki. Na sztalugach zaprezentowano lepieje stworzone przez uczniów. W gablotach umieszczono książki ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu dotyczące Wisławy Szymborskiej, jak również tomiki Jej wierszy. W sali znajdują się uczestnicy wernisażu – przedstawiciele Biblioteki i Szkoły Podstawowej w Brzozówce, a także zaproszeni goście – m.in. liczna grupa dzieci i młodzieży.

Autorką zdjęć jest Ewelina Śmiesz z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

<lipiec 2024>