Nauczyciel matematyki w sieci – sprawozdanie z drugiego spotkania sieci współpracy i samokształcenia w roku szkolnym 2023/2024
Wprowadzenie
Dnia 7 listopada 2023 roku miało miejsce drugie spotkanie w ramach siódmej edycji sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Inicjatywa ta jest rezultatem współpracy Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W pracę sieci zaangażowani są nauczyciele matematyki reprezentujący różne etapy edukacyjne i pochodzący z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.
Przebieg szkolenia
Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała koordynatorka sieci pani Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Obecna na spotkaniu była również pani Katarzyna Leśniak, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół ponadpodstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie odbyło się online, a udział w nim wzięło 16 osób.
Pani Elżbieta Kwiecińska rozpoczęła od przedstawienia harmonogramu kolejnych spotkań oraz udzieliła informacji dotyczących procedur wystawiania zaświadczeń dla nauczycieli biorących udział w zajęciach sieci. W dalszej części spotkania zachęcała obecnych do aktywnego udziału w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, będącego bezpłatną akcją edukacyjną realizowaną w szkołach na całym świecie. Poinformowała również o Lidze Zadaniowej – konkursie przedmiotowym z matematyki, wspieranym przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas VI i VII województwa kujawsko-pomorskiego. Ponadto, zachęcała nauczycieli do obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego na lekcji matematyki nauczyciele mogliby omówić temat dotyczący proporcji m.in. flagi.
Następnie głos zabrała pani Barbara Dubiecka-Kruk, która przedstawiła prezentację zatytułowaną Bezpłatne inicjatywy wspierające naukę matematyki, oGRAJmatmę, Kurs na egzamin oraz Mapy dla piątoklasisty z matematyki – Minecraft Education. W trakcie wystąpienia prelegentka przybliżyła uczestnikom platformę Minecraft Education, która jest edukacyjną wersją znanej na całym świecie gry wideo. W wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Microsoftu w ramach programu Laboratoria Przyszłości, platforma Minecraft Education dostępna jest dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (od klasy 4) i ponadpodstawowych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. W celu spopularyzowania Minecraft Education wśród nauczycieli matematyki powstał projekt oGRAJmatmę – Laboratoria Przyszłości z Minecraft. Jest on skierowany do nauczycieli, którzy korzystając na lekcji z Minecraft Education mają szanse podzielić się ze sobą dobrymi praktykami. Ponadto mają dostęp do bazy materiałów i pomysłów wykorzystania platformy w edukacji matematycznej dzieci i młodzieży.
W dalszej części spotkania pani Barbara Dubiecka-Kruk zaprezentowała projekt Kurs na egzamin. Celem projektu jest efektywne przygotowanie uczniów do egzaminu 8-klasisty z matematyki. Projekt realizowany jest na platformie kursowej Stacja Pi i ma formę dwóch równoległych kursów: dla uczniów (indywidualny) – 14 działów = 14 cykli 2-tygodniowych (w każdym cyklu uczeń otrzymuje: lekcję on-line z powtórką wybranych treści, interaktywny zestaw zadań); dla nauczycieli – 14 działów = 14 cykli 2-tygodniowych (zestaw plansz powtórkowych, interaktywne zestawy zadań oraz karta z wykazem powtarzanych umiejętności do samooceny).
Na zakończenie prelegentka wskazała zalety realizacji zadań przez nauczycieli w ramach wyżej wymienionych projektów i zachęcała do aktywnego uczestnictwa w nich.
Zakończenie spotkania
Pani Elżbieta Kwiecińska podziękowała pani Barbarze Dubieckiej-Kruk za wszechstronne i praktyczne przedstawienie tematu. Podziękowała również uczestnikom sieci za aktywny udział oraz przekazała termin kolejnego spotkania sieci współpracy i samokształcenia – 8 (ewentualnie 9) stycznia 2024 r. również w formule online.
Materiały z poprzednich lat pracy sieci znajdują się na stronie e-doradztwo TODMiDN w kursie Nauczyciel matematyki w sieci, jak również na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Materiały edukacyjne poświęcone nauczaniu matematyki dostępne online (PDF 613 KB)
Edukacja matematyczna. Matematyka: lista książek (PDF 229 KB)