Sprawozdanie z sieci współpracy i samokształcenia "Nauczyciel matematyki w sieci" - 19 września 2023 r.
Wprowadzenie
19 września 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie siódmego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W jej pracy uczestniczą nauczyciele matematyki wszystkich poziomów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Przebieg spotkania
Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała koordynatorka sieci: pani Katarzyna Leśniak, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół ponadpodstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Pani Katarzyna Leśniak przedstawiła program spotkania oraz propozycje terminów kolejnych. W roku szkolnym 2023/2024 planowane jest 5 spotkań sieci: we wrześniu i listopadzie 2023 r. oraz w styczniu, marcu i maju 2024 r. Następnie poinformowała zebranych nauczycieli o konieczności wypełnienia deklaracji pracy w sieci w bieżącym roku szkolnym. Wypełnienie deklaracji oraz wzięcie udziału w trzech spotkaniach sieci jest potrzebne do uzyskania zaświadczenia o uczestnictwie w sieci.
W kolejnej części spotkania Pani Katarzyna Leśniak przeszła do omówienia wypełnionej przez uczestników ankiety online dotyczącej pracy w sieci. Nauczyciele określili w niej preferowane dni tygodnia w jakie miałyby się odbywać spotkania sieci. Udzielili także odpowiedzi na pytanie: „Jaką tematyką spotkań sieci jest Pani/Pan zainteresowana/ny?”. Wśród najczęściej wybieranych odpowiedzi znalazły się takie zagadnienia jak: aplikacje i zasoby cyfrowe dla nauczycieli, eksperymenty na matematyce, sztuczna inteligencja w edukacji, kompetencje 4K, a także praca metodą projektu. W ramach ankiety nauczyciele odpowiedzieli również na pytanie: „Czym chciałaby się Pani/chciałby się Pan podzielić z innymi uczestnikami sieci?”. Wybrane odpowiedzi wskazują na pomysł na lekcję, zajęcia dodatkowe, wykorzystanie pomocy dydaktycznych oraz sprawdzoną grę.
Następną część spotkania, poświęconą grom planszowym na matematyce, poprowadziła pani Agnieszka Szymczak, doradczyni metodyczna ds. matematyki w szkołach podstawowych Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Ta część połączona była z aktywnym zaangażowaniem uczestników spotkania, którzy mieli okazję zagrać w swoim gronie w takie gry, jak: Chicken out!, Kto drugi, ten lepszy!, Callisto, Sherlock czy 6. bierze! Dowiedzieli się również, jak można wykorzystać te gry przy wprowadzaniu konkretnych pojęć matematycznych czy rozwijaniu umiejętności uczniów na danym poziomie edukacyjnym. Gry planszowe oprócz waloru edukacyjnego, wpływają również pozytywnie na integrację uczniów. Spotkanie uczestników sieci stało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń nauczycieli związanych z wykorzystywaniem planszówek w procesie nauczania i uczenia się matematyki oraz ich odbiorem ze strony uczniów.
W trakcie spotkania sieci nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z wystawką książek i czasopism ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu poświęconych edukacji matematycznej na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Zakończenie spotkania
Na zakończenie spotkania koordynatorki sieci, panie Elżbieta Kwiecińska i Katarzyna Leśniak, podziękowały uczestnikom za aktywny udział oraz zaprosiły na kolejne spotkanie, które planowane jest w formule online w listopadzie 2023 r.
Edukacja matematyczna: lista książek dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu (PDF 233 KB)
Książki proponowane dla uczestników spotkania