2023-11-26

Sprawozdanie z pierwszego spotkania sieci: „Biblioteka otwarta na zmiany – sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy”

Wprowadzenie

14 listopada 2023 r. w siedzibie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie nowej sieci: „Biblioteka otwarta na zmiany – sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy”. Organizatorzy: Centrum Kształcenia Ustawicznego Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprosili do udziału nauczycieli bibliotekarzy ze wszystkich typów szkół i placówek oświatowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem sieci jest współpraca dająca możliwość wymiany doświadczeń, analiza dobrych praktyk i tworzenie innowacyjnych rozwiązań – prowadzących do podnoszenia kompetencji zawodowych, interpersonalnych i cyfrowych nauczycieli bibliotekarzy.

Przebieg spotkania

W spotkaniu uczestniczyło 14 osób. Jako pierwszy przemówił koordynator sieci: pan Witold Anusiak – Wicedyrektor CKU, który powitał uczestników spotkania. Po nim wystąpiła pani Dorota Komendzińska – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, która również przywitała uczestników spotkania i przedstawiła koordynatorów sieci – pracowników Biblioteki: Agnieszkę KowalskąMarcin Żyndę. Następnie pan Anusiak przedstawił kulisy powołania do życia sieci (brak doradcy metodycznego ds. bibliotek jest odczuwalny i sygnalizowany przez środowisko) i zachęcił do wypełnienia ankiety ewaluacji wstępnej dla uczestników sieci. Spotkanie miało charakter organizacyjny, a jednym z najważniejszym jego elementów było zebrane informacje na temat potrzeb i zasobów środowiska. Najważniejszym problemem, z jakim na co dzień borykają się nauczyciele bibliotekarze obecni na spotkaniu, są niejasności prawne, związane z zakupami książek w ramach realizacji dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Uczestnicy spotkania zasygnalizowali również problemy związane z organizacją zastępstw w szkołach, zbyt małą integracją środowiska zawodowego, a także z brakiem komunikacji na temat potrzeb i posiadanych zasobów. Pani Dyrektor Komendzińska zaprezentowała ofertę Biblioteki i zapewniła, że pracownicy kierowanej przez nią instytucji chętnie udzielą pomocy, gdyby było takie zapotrzebowanie lub poprowadzą zajęcia w ramach któregoś ze spotkań.

Zakończenie spotkania

Na zakończenie spotkania pan Anisuak i pani Komendzińska podziękowali uczestnikom za aktywny udział oraz zaprosili na kolejne spotkanie, które planowane jest w formie stacjonarnej w Bibliotece Pedagogicznej w listopadzie 2023 r.

<lipiec 2024>