2024-04-02

“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”

Wprowadzenie

26 marca 2024 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.

Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.

Przebieg spotkania

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od „rozgrzewki”. Tym razem tematem była biblioteka i refleksje z nią związane. Seniorki wspominały swój pierwszy kontakt z biblioteką, zastanawiały się jaka powinna być współczesna biblioteka, a także mówiły o swoich domowych biblioteczkach. Następnie Elżbieta Wiśniewska zaprezentowała najnowsze publikacje z zasobów Biblioteki Pedagogicznej. Przygotowane były również książki, które uczestniczki prezentowały podczas poprzedniego spotkania. Następnie seniorki przedstawiły wybrane przez siebie publikacje książkowe, starając się zachęcić innych do ich lektury.

Drugi segment spotkania dotyczył tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Grażyna Szelągowska, pracownik Muzeum Etnograficznego w Toruniu, przedstawiła interesującą prezentację związaną z nadchodzącymi świętami. Wywiązała się ciekawa dyskusja podczas której seniorki przypominały o zwyczajach panujących w ich domach. Każda z uczestniczek otrzymała przepisy na potrawy świąteczne, z których najciekawszym okazała się „Ćwikła Mikołaja Reja”.

Zakończenie spotkania

Kończąc spotkanie Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom za zaangażowanie, a Grażynie Szelągowskiej za interesującą prezentację wprowadzającą w świąteczną atmosferę. Prowadząca życzyła wszystkim radosnych i spokojnych świąt, a także zaprosiła na kolejne spotkanie, które odbędzie się 7 maja.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

Opowiedz mi, mamo : polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Anna Jankowska ; il. Renata Grzybek. - Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, 2012.

O ziemiańskim świętowaniu : tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy

aut. Tomasz Adam Pruszak ; wybór zdj. Barbara Chmielarska-Łoś ; projekt graf. Zbigniew Karaszewski. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop. 2011.

Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... : polskie tradycje ludowe

Zenon Gierała ; ilustracje Mirosław Siara. - Kielce : Jedność, copyright 2019.

Wielkanocne śpiewanie : pieśni i piosenki z okazji Wielkiejnocy oraz innych świąt okresu powielkanocnego

Anna Warecka ; il. Jan Karczewski. - Warszawa : "Geminis", 1998.

Wielkanoc w malarstwie

Marta Michalik. - Warszawa : Edipresse Polska, cop. 2007.

Wielkie Święto : o zwyczajach wielkanocnych w Polsce

Hanna M. Łopatyńska ; [redakcja naukowa: Hubert Czachowski, Justyna Słomska-Nowak]. - Toruń : Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu : na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, 2023.

<czerwiec 2024>