“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”
Wprowadzenie
1 października 2024 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.
Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.
Przebieg spotkania
Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnej „rozgrzewki” podczas której uczestniczki zmierzyły się z tematem „Jak działa nasz mózg”. Następnie prowadząca zapoznała seniorki z wybranymi książkami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, wśród których nie zabrakło literatury dotyczącej zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu. Przy okazji prezentacji wywiązała się ciekawa dyskusja. Seniorki również miały okazję do zaprezentowania wybranych publikacji z własnych zasobów. Uczestniczki spotkania były świetnie przygotowane. Przedstawiona literatura, zachęcała do refleksji i nowych poszukiwań.
Pierwsza część spotkania przygotowała seniorki do zmierzenia się z intrygującym tematem „Mózg moim przyjacielem”. W ramach tego segmentu Ewa Kondrat, konsultantka z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przeprowadziła niezwykle ciekawe zajęcia, podczas których seniorki zastanawiały się jak podtrzymać sprawność naszego mózgu. Zadania, ćwiczenia, zagadki, stanowiły wyzwanie dla uczestniczek spotkania. Poradziły sobie jednak znakomicie z wszystkimi zadaniami. Seniorki pracując indywidualnie, jak również w grupach szukały pomysłów na zmiany w rutynie codziennego życia, podrzucały ciekawe sugestie dotyczące radzenia sobie ze zmęczeniem, stresem, samotnością, wiekiem. Ewa Kondrat przedstawiła również interesujące pomysły przygotowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Niewykluczone, że „gościem” jednego z naszych kolejnych spotkań będzie ChatGPT.
Zakończenie spotkania
Na zakończenie Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom za aktywny udział w wydarzeniu, a Ewie Kondrat za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć warsztatowych. Prowadząca zaprosiła na kolejne spotkanie, które odbędzie się na początku listopada. Seniorki będą miały okazję zgłębić tajemnice swoich laptopów.
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
Jak zachować sprawny umysł przez całe życie : nie pozwól swojej głowie się zestarzeć. Cz. 1
Dana Haralambie, Regina Rademächers. - Warszawa : Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, 2017
Jak zachować sprawny umysł przez całe życie : proste ćwiczenia mózgu na każdy dzień. Cz. 2
Dana Haralambie, Regina Rademächers. - Warszawa : Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, 2017
Mózg odporny na stres : zapanuj nad emocjonalną reakcją na stres, wykorzystując naturalne właściwości mózgu
Melanie Greenberg ; przełożyła Bożena Jóźwiak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2018
Zapominamy : o działaniu pamięci i zaletach niepamiętania
Scott A. Small ; przełożyła Aga Rewilak. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2023
W zdrowym ciele zdrowy mózg
Anders Hansen ; tłumaczenie Agata Teperek. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018
Życie towarzyskie mózgu : 21 powodów, by być z ludźmi
Urszula Dąbrowska. - Warszawa : Burda Media Polska Sp. z o.o., copyright 2021