“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”
Wprowadzenie
7 stycznia 2025 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.
Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.
Przebieg spotkania
Internet, media społecznościowe i skojarzenia z nimi związane były tematem krótkiej „rozgrzewki”, przygotowującej seniorki do drugiej części spotkania, której tematem był sharenting. Następnie Elżbieta Wiśniewska zaprezentowała najnowsze publikacje z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, wśród których znalazły się również książki związane z tematem spotkania. Seniorki miały też okazję przedstawić tytuły książek i artykułów z czasopism, które chciały polecić innym uczestniczkom wydarzenia.
Drugą część spotkania przeprowadziła doktor Renata Brzezińska, pracownik Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, która zapoznała seniorki z trochę tajemniczo brzmiącym terminem „sharenting”. Prowadząca zaprezentowała wyniki swoich badań dotyczących dzielenia się przez rodziców wizerunkiem dzieci w internecie. Zwróciła uwagę, że dane mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie do celów niezgodnych z intencjami rodziców, a także na możliwość wywierania presji na dzieci w przyszłości z powodu zdjęć lub treści z ich przeszłości. Poruszyła również kwestię braku zgody dzieci na publikację ich wizerunku w sieci. Nie zapomniała również wspomnieć o pozytywnych stronach umiejętnego korzystania z zasobów internetu. Seniorki dyskutowały o tym jak technologia zmieniła nasze życie i zastanawiały się jak możemy wpłynąć na rodziców, żeby wykazywali się większą świadomością dotyczącą zagrożeń płynących z korzystania z mediów społecznościowych. Uczestniczki zgodziły się, że temat jest bardzo istotny, a jego zgłębienie może przyczynić się do większej troski o dobrostan dzieci w świecie cyfrowym.
Zakończenie
Na zakończenie spotkania Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom za ciekawe refleksje i aktywny udział w wydarzeniu, zaprosiła też na kolejne, które odbędzie się w lutym. Seniorki zmierzą się z interesującym tematem „Komunikowanie się z młodym pokoleniem czyli jak nadążyć za współczesnym światem".
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
Cyfrowy minimalizm : jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie
Cal Newport ; przekład Anna Dorota Kamińska. - Warszawa : Wydawnictwo Studio Emka, 2020.
Dzieci ekranu : jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu
Nicholas Kardaras ; tłumaczenie Agnieszka Jarosz. - Warszawa : CeDeWu, 2018.
Fake news : geneza, istota, przeciwdziałanie
Klaudia Rosińska. - Wydanie I. - Warszawa : PWN, 2021.
Sieciaki : misja: bezpieczny Internet
tekst: Łukasz Wojtasik ; ilustracje: Maciej Łazowski. - Warszawa : Muchomor : Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, © 2020.
Uwolnić się z sieci : uzależnienie od internetu
Kimberly Young, Patrice Klausing ; przekł. Gabriela Pindur. - Katowice : Księgarnia św. Jacka, 2009.
Wiek paradoksów : czy technologia nas ocali?
Natalia Hatalska. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2021.