“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”
Wprowadzenie
7 lutego 2025 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.
Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.
Przebieg spotkania
Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnej „rozgrzewki” podczas, której seniorki poszukiwały określeń przeciwstawnych czyli antonimów, po niej uczestniczki miały okazję zaprezentować książki, które chciały polecić innym osobom biorącym udział w spotkaniu. Prowadząca zapoznała seniorki z najnowszymi publikacjami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, wśród których nie zabrakło lektur związanych z drugą częścią wydarzenia.
„Komunikowanie się z młodym pokoleniem, czyli jak nadążyć za współczesnym światem” - z tym wyjątkowym tematem zmierzyły się seniorki w drugiej części spotkania. Katarzyna Rebain, psycholog z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Toruniu zachęciła uczestniczki do podzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Seniorki biorące udział w spotkaniu zwróciły uwagę na to, że świat nowych technologii nie wydaje się tak skomplikowany jeśli podejdzie się do niego krok po kroku, a z młodzieżowym slangiem zawsze można zapoznać się podczas spotkania z ludźmi młodymi. Wybrzmiała też myśl, że ważne jest poszukiwanie wspólnych tematów, a kluczem do porozumienia jest wzajemne zrozumienie i cierpliwość. Podsumowując dyskusję jedna z seniorek z poczuciem humoru zauważyła: „My podążamy za światem, tylko czy świat zdąży za nami”.
Zakończenie spotkania
Kończąc spotkanie Elżbieta Wiśniewska podziękowała seniorkom za chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami, zaangażowanie i ciekawe refleksje, dotyczące współczesnego świata, a Katarzynie Rebain za podzielenie się swoją wiedzą i stworzenie dobrej atmosfery sprzyjającej powstawaniu nowych pomysłów, dzięki którym współczesny świat nie będzie wydawał się skomplikowany. Prowadząca zaprosiła też na kolejne wydarzenie, które odbędzie się na początku marca. Tematem jego będą tajniki Facebooka i Instagrama.
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
Człowiek w cyberprzestrzeni : wprowadzenie do psychologii Internetu
Marta R. Jabłońska. - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2018.
Czy można ufać Wikipedii? : społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy
Amy S. Bruckam ; przekład: Fabian Tryl. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : PWN, 2023.
Igrzyska bez końca : serwis YouTube w życiu młodych odbiorców
Andrzej Porębski. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2024.
Potęga geografii czyli Jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat
Tim Marshall ; przekład Filip Filipowski. - Wydanie 1. - Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, copyright 2021.
Zerwij z mediami społecznościowymi : proste wskazówki, jak świadomie korzystać z serwisów społecznościowych
Chloe Ramsden ; przekład Tomasz Tesznar. - Wydanie 1. - Kraków : Lingea, 2021.
Złota rybka w szambie : jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu
Krzysztof Piersa. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Jaguar, 2020.