Debata oksfordzka - 12 lutego 2025 r.
Wprowadzenie
Dnia 12 lutego 2025 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyła się debata oksfordzka. Uczestnicy debaty, uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu zmierzyli się z tezą „ Biblioteka przetrwa sztuczną inteligencję”. Do spotkania młodzież przygotowywała się pod opieką Zbigniewa Milkiewicza, nauczyciela z X LO, który przyjął rolę marszałka debaty i czuwał nad przebiegiem dyskusji. Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej.
Przebieg debaty
Licealiści broniący tezy, zwracali uwagę przede wszystkim na społeczną i kulturową rolę bibliotek. Podkreślali, że biblioteki to coś więcej niż tylko miejsce przechowywania książek, została tam również stworzona płaszczyzna do spotkań i wymiany myśli. Podkreślano również konieczność przestrzegania praw autorskich. Padło też stwierdzenie, że sztuczna inteligencja może być świetnym wsparciem dla bibliotek, a nie ich zastępcą. Opozycja twierdziła natomiast, że rola biblioteki nieuchronnie maleje w obliczu rozwoju technologii, a w dobie internetu, książki papierowe stają się mniej popularne. Podkreślano fakt, że młode pokolenie coraz rzadziej czuje potrzebę odwiedzania bibliotek. Padło stwierdzenie, że sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić biblioteki, oferując wirtualne przestrzenie dostępu do wiedzy, które są zdecydowanie tańsze.
Zakończenie debaty
Jury w składzie: Pani Ewa Kondrat, kosultantka Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Pan Marcin Żynda, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu i Pan Bartosz Zygmont, pracownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu nie miało łatwego zadania, z uwagi na bardzo wyrównany poziom obu drużyn. Po naradzie i podliczeniu punktów o wyniku debaty poinformował Pan Marcin Żynda, który docenił zarówno argumenty prezentowane przez uczestników debaty, jak i przestrzeganie zasad debat oksfordzkich. Zwycięska okazała się drużyna opozycji. Na zakończenie debaty Pani Ewa Kondrat dodała kilka własnych refleksji związanych z przebiegiem debaty, a Pani Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestnikom debaty za świetne przygotowanie i duże zaangażowanie oraz życzyła sukcesów podczas kolejnych debat. Podsumowując debatę można stwierdzić, że biblioteki mają szansę przetrwać sztuczną inteligencję, o ile będą potrafiły dostosować się do zmieniającego się świata.